Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Digitální stavební řízení se zadrhlo u soudu. Kraje a asociace nevěří, že bude včas

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Ministerstvo pro místní rozvoj hledalo dlouhé měsíce společnost, která za stovky milionů korun zajistí informační systém na digitalizaci stavebního řízení (DSŘ). To se povedlo, jenže podpis smlouvy nakonec zastavil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Celá záležitost skončila dokonce u soudu. Systém má fungovat už od letošního léta. Tomu však nevěří Svaz podnikatelů ve stavebnictví či asociace krajů.
  18:55

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) dlouhé měsíce hledalo firmu, která dodá systém na digitalizaci stavebního řízení. O zakázku za asi 325 milionů korun bez DPH usilovala z počátku devítka firem, do konečného výběrové řízení se však přihlásily pouze dvě.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže poté zkoumal námitky jedné z firem. Poté se při přezkumu zakázky dotazoval 20 firem z oboru na jejich postoj k podmínkám soutěže a většina potvrdila, že zadání bylo nerealistické a diskriminační. V 84stránkovém dokumentu úřad uvádí, že resort měl minimálně podle zákona lhůty prodloužit.

Žaloba proti rozhodnutí ÚOHS

Problémy však pokračují dál. Mluvčí ministerstva Petr Waleczko pro iDNES.cz upřesnil, že původní návrh stěžovatele směřoval proti celé řadě podmínek, ze kterých nakonec ÚOHS dvě posoudil jako problematické.

„Jednalo se o definici standardního software a akceptační proces. Ministerstvo se mimo jiné ohradilo, že námitky jsou účelové a stěžovatel o veřejnou zakázku neusiloval ani na ni nebyl kvalifikován,“ doplnil mluvčí resortu.

Tím se však úřad nezabýval a provedl si již zmíněný vlastní průzkum v prostředí IT firem. „Dovodil, že právě ony dvě podmínky měly být vůči stěžovateli diskriminační. V zájmu dobré rozhodovací praxe ministerstvo zároveň podalo žalobu proti rozhodnutí ÚOHS, kterou nyní projednává Krajský soud v Brně,“ informoval o dalším postupu Waleczko.

Resort však podle něj věří, že soud i ve dvou zbývajících bodech uzná, že zadávací řízení bylo nastaveno v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, respektive že bude obhájen i předpokládaný agilní vývoj softwaru.

Waleczko však přiznal, že proces přípravy a spuštění portálu stavebníka byl rozhodnutím ÚOHS zásadně ovlivněn. „V rámci otevřeného řízení neměl být dodán jen software, který předpokládá nový stavební zákon, tedy portál stavebníka pro veřejnost a agendový informační systém pro úředníky,“ vysvětlil.

„Obáváme se, že bude kontraproduktivní“

Podle něj měl obsahovat také rozšiřující funkce zajišťující i přidruženou agendu, například moduly navázané na agendu životního prostředí, posuzování vlivu na životní prostředí (EIA) a strategické posuzování vlivu na životní prostředí (strategické EIA, SEA).

Waleczko také poznamenal, že resort stále věří, že digitalizace bude spuštěna podle plánů, a to letos 1. července. „K veřejnému představení DSŘ dojde na konci dubna na Stavebním veletrhu Brno,“ doplnil.

Redakce iDNES.cz se dotázala také Asociaci krajů, zda včasnému spuštění věří. Mluvčí asociace Hana Brožková podotkla, že digitalizace stavebního řízení je nezbytnou součástí digitalizace státní správy, ale zatím nebyla dokončena a aplikována ani jedna část z celkového konceptu.

„Zatím je vše ve fázi příprav, popřípadě probíhají připomínková řízení, postupně jsou realizována školení, kde je předmětem z velké části výklad nového Stavebního zákona, nikoli digitalizace,“ uvedla dále.

ilustrační snímek

Vzhledem ke zkušenosti krajů s pořizováním digitálních technických map, které budou jedním z podkladů pro DSŘ, má asociace podle Brožkové značné pochybnosti o reálnosti termínu spuštění.

„Obáváme se, že digitalizace, která měla přinést zrychlení povolování staveb, bude nakonec kontraproduktivní při povolování záměrů, zejména pokud půjde v DSŘ o pouhou evidenci, spisovnu a úložiště, bez automatizace aspoň některých postupů, vytěžování projektových dokumentací,“ doplnila za asociaci krajů.

„Nejedná se o pouhou změnu formy“

Brožková doplnila, že asociace základní informace o digitalizaci má, nicméně jsou neúplné a málo konkrétní. „Je nutné si uvědomit, že se nejedná o pouhou změnu formy z papírové na digitální, ale vytvoření úplně nových procesních postupů a jejich vzájemné propojení,“ doplnila.

Ministerstvo podle jejích slov hovoří o postupném náběhu DSŘ a NGÚP (Národní geoportál územního plánování), ale nikdo neví, jaké konkrétní funkčnosti budou dostupné ke dni spuštění, a jaké a v jakém čase budou následně doplňovány.

„Systém byl prezentován v rámci webinářů, nicméně ucelenou představu o celém systému nemáme. Některé informace získali zástupci krajů během připomínkových řízení prováděcích předpisů, ale kromě NSZ není známa jejich konečná verze,“ dodala Brožková.

Skeptický je i Svaz podnikatelů ve stavebnictví. „Jestli bude spuštěno k 1. červenci, nebo ne, je spíše otázka pro MMR, které ústy svých zaměstnanců včetně pana ministra říká, že ano. Bohužel to není otázka víry a s ohledem na, podle mého soudu nedostatek informací, to prostě zcela jisté není,“ uvedl prezident svazu Jiří Nouza.

Jednoduše podle jeho slov řečeno, stávající stav ve svazu nebudí úplnou jistotu, že fungování digitalizovaného stavebního řízení by se mělo do prvního července stihnout.

„Rád se budu mýlit“

„Dodávám, že se rád budu mýlit. Ostatně i proto jsme za Platformu pro zdravý stavební zákon, jíž jsme součástí, napsali otevřený dopis vládě, premiérovi Petru Fialovi, ministru pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi, ale také všem dalším ministrům, senátorkám, senátorům, poslankyním a poslancům, kde v podstatě prosíme o informace, podle jakého plánu a harmonogramu se věci vyvíjí,“ informoval Nouza.

Současně přiznal, že informace jsou velmi kusé a svaz má obavu, aby kromě nejširší stavební veřejnosti – investorem počínaje, po projektanta a stavební firmu konče, byly na DSŘ připraveny zejména úřady, které o tom mají rozhodovat.

„To, že stavební veřejnost jako klient systému ještě ty věci nebude umět nebo znát, se asi dá v čase napravit, ale primárně musí fungovat druhá strana, tedy státní správa. A tam cítím velkou obavu,“ dodal Nouza.

Autor: