Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo školství nezajistilo nestrannost při hodnocení projektů, tvrdí NKÚ

Sídlo NKÚ v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo NKÚ v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo školství dostatečně nezabezpečilo nestrannost při hodnocení projektů EU. Jeden expert byl členem výběrové komise a zároveň se podílel i na nastavení a schvalování kritérií pro hodnocení projektů.

Ministerstvo chybovalo také v administrativní kontrole výdajů, které příjemci dotací vyúčtovali. Informoval o tom Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), zaměřil se na operační program Výzkum a vývoj pro inovace v letech 2009 až 2012. Čerpání peněz není i přes nedostatky ohroženo.

Ministerstvo nedodrželo také některé archivační povinnosti. Nepořizovalo například záznamy z nestandardních jednání mezi hodnotiteli a žadateli, přestože mnohdy tato jednání měla vliv na změnu posudku projektových žádostí. U tří projektů kontroloři zjistili negativní komentáře k žádostem, jejich následné hodnocení bylo přesto kladné.

ČTĚTE TAKÉ:

NKÚ při administrativní kontrole výdajů u prověřovaných projektů zjistil porušení rozpočtové kázně až ve výši milionu korun. "K největšímu z nich v hodnotě 535.000 korun došlo, když příjemce dotace vyúčtoval výdaje na základě rámcové smlouvy s dodavatelem, jehož nabídka měla být ze soutěže vyřazena," upozornil NKÚ.

Nedostatky kontroloři odhalili také v systému ověřování způsobilosti mezd některých členů projektových realizačních týmů. Osobní výdaje některých z nich totiž výrazně překračovaly ceny v čase a místě obvyklé.

U příjemců dotací kontroloři našli chyby hlavně při výběru dodavatelů a ve vykazování způsobilosti výdajů. Podle NKÚ tyto nedostatky vedly k porušení rozpočtové kázně ve výši 1,3 milionu korun.

NKÚ prověřoval projekty za 4,8 miliardy korun. Přes zjištěné nedostatky je řídicí a kontrolní systém operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace hodnocen jako funkční a účinný. Zjištěná pochybení nepředstavují riziko pro čerpání peněz z tohoto programu, uvedl NKÚ.

,

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...