15. července 2013 9:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo školství nezajistilo nestrannost při hodnocení projektů, tvrdí NKÚ

Sídlo NKÚ v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo NKÚ v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo školství dostatečně nezabezpečilo nestrannost při hodnocení projektů EU. Jeden expert byl členem výběrové komise a zároveň se podílel i na nastavení a schvalování kritérií pro hodnocení projektů.

Ministerstvo chybovalo také v administrativní kontrole výdajů, které příjemci dotací vyúčtovali. Informoval o tom Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), zaměřil se na operační program Výzkum a vývoj pro inovace v letech 2009 až 2012. Čerpání peněz není i přes nedostatky ohroženo.

Ministerstvo nedodrželo také některé archivační povinnosti. Nepořizovalo například záznamy z nestandardních jednání mezi hodnotiteli a žadateli, přestože mnohdy tato jednání měla vliv na změnu posudku projektových žádostí. U tří projektů kontroloři zjistili negativní komentáře k žádostem, jejich následné hodnocení bylo přesto kladné.

ČTĚTE TAKÉ:

NKÚ při administrativní kontrole výdajů u prověřovaných projektů zjistil porušení rozpočtové kázně až ve výši milionu korun. "K největšímu z nich v hodnotě 535.000 korun došlo, když příjemce dotace vyúčtoval výdaje na základě rámcové smlouvy s dodavatelem, jehož nabídka měla být ze soutěže vyřazena," upozornil NKÚ.

Nedostatky kontroloři odhalili také v systému ověřování způsobilosti mezd některých členů projektových realizačních týmů. Osobní výdaje některých z nich totiž výrazně překračovaly ceny v čase a místě obvyklé.

U příjemců dotací kontroloři našli chyby hlavně při výběru dodavatelů a ve vykazování způsobilosti výdajů. Podle NKÚ tyto nedostatky vedly k porušení rozpočtové kázně ve výši 1,3 milionu korun.

NKÚ prověřoval projekty za 4,8 miliardy korun. Přes zjištěné nedostatky je řídicí a kontrolní systém operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace hodnocen jako funkční a účinný. Zjištěná pochybení nepředstavují riziko pro čerpání peněz z tohoto programu, uvedl NKÚ.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz