2. ledna 2015 18:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo zastaví platnost pražských stavebních předpisů. Bude to konec zeleně?

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová vystoupila 3. listopadu v Praze na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová vystoupila 3. listopadu v Praze na... | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo pro místní rozvoj nakonec pozastaví platnost pražských stavebních předpisů. Učiní tak podle ministryně Karly Šlechtové (ANO) dopisem, který Praze zašle do konce ledna.

Podle náměstka primátorky Matěje Stropnického (Trojkoalice) připraví Praha novelu předpisů. Stropnický řekl, že dokončena by mohla být v létě. Do té doby bude v Praze platit obecná vyhláška. O pozastavení platnosti předpisů informovala ministryně v pátek v Českém rozhlase.

ČTĚTE TAKÉ:

Stejně jako dnes i v prosinci Šlechtová argumentovala tím, že Praha nedala dostatečné garance, že napraví výtky, které ministerstvo proti předpisům mělo. Dopis s informací o zrušení předpisů měl Praze přijít už 23. prosince. Den předtím ale ministerstvo informovalo o tom, že Praha může situaci zvrátit zasláním dopisu s příslibem nápravy. Dopis nakonec na poslední chvíli zaslala jak primátorka Adriana Krnáčová (ANO), tak Stropnický, každý z nich měl ale jiný obsah. Krnáčová v dopisu přiznala chybu Prahy, Stropnický naopak žádal další čas na vyřešení situace.

Reklamy v památkové rezervaci?

Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, schválila v létě minulá rada města pod vedením tehdejšího primátora Tomáše Hudečka. Ještě předtím, než v říjnu vešly v platnost, vzbudily bouřlivou debatu. Billboardová lobby kvůli nim vyvolala silnou mediální kampaň. Nesouhlasila totiž s regulací reklamy, kterou předpisy přinášejí. Ministerstvo následně přišlo s připomínkami a vyžádalo si od Prahy úpravu předpisů.

Vedení města uvedlo, že žádosti ministerstva nelze v zákonných lhůtách dostát. Ministerstvo pak pohrozilo pozastavením účinnosti předpisů. Vešly by tak v platnost obecně platné předpisy, které ovšem podle některých umožní mimo jiné zástavbu zelených ploch na sídlištích, rozšiřování počtu billboardů a zavedení reklamy v památkové rezervaci. Pražští radní prosincovým usnesením deklarovali, že se budou zrušení předpisů bránit právní cestou.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!