Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Smejkalova skupina MeSES pokračuje i bez spolupráce s ministerstvem. Chce vytvořit plán boje s epidemiemi

Aktualizujeme
Praha - Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) bude dál pracovat, ale nikoliv pod ministerstvem zdravotnictví. Členové skupiny se na tom dohodli na večerním jednání, informoval na twitteru epidemiolog Rastislav Maďar. Experti hodlají připravit dlouhodobý plán boje s pandemiemi. Ministerstvo zdravotnictví dnes odpoledne oznámilo, že ukončilo s MeSES spolupráci.
  14:48aktualizováno  22:22

V boji s epidemií je potřeba změnit strategii. Mutace mohou být jinak do budoucna problém, připouští Smejkal

„Pokračujeme dál! Jen ne pod ministerstvem zdravotnictví. Tedy tak jak skupina původně vznikala,“ uvedl Maďar po večerním jednání členů skupiny. Experti hodlají kromě jiných dokumentů vypracovat strategii pro boj s koronavirem, ale i s dalšími budoucími pandemiemi.

Skupina MeSES vznikla v polovině letošního března jako odborný poradní orgán ministerstva zdravotnictví v souvislosti s rychlým šířením koronavirové epidemie. Svá stanoviska také zveřejňovala na webu. Kromě epidemiologů zahrnovala odborníky na ekonomii, sociologii či právo.

Úřad neměl zájem

Ministerstvo zdravotnictví nečekaně rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). S informací přišla Česká televize a serveru Lidovky.cz to potvrdila viroložka Ruth Tachezy, která je členkou poradního orgánu. Opozice kritizuje rozpuštění skupiny MeSES, která radila s epidemií covidu. Podle ODS je to reakce na vyjádření šéfa MeSES, že ČR epidemii nezvládla.

Důvodem je podle ministerstva zásadní změna epidemické situace v České republice a zrychlující se očkování. To má v současné době již 36 procent populace nad 18 let.

„Pan náměstek Havrda nám zavolal a řekl, že došlo k restrukturalizaci odborných skupin a že ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o ukončení spolupráce se skupinou MeSES. Řekl, že nám děkuje a je konec,“ uvedla Tachezy.

Politický náměstek Martin Havrda novinku oznamoval v přítomnosti ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO). „Upřímně jsme vůbec nevěděli, jak to dopadne s nástupem nového ministra. Slyšeli jsme o tom, že se mají sloučit či změnit některé odborné skupiny, ale nevěděli jsme nic konkrétního,“ pokračovala viroložka.

 Premiér Andrej Babiš (ANO) pro Lidovky.cz uvedl, že to s ním nikdo neřešil. „Mně to ministerstvo oznámilo dnes (úterý – pozn.red.),“ napsal redakci.

Tachezy však zmínila, že stopka ze strany ministerstva ji příliš nezaskočila. „Svým způsobem jsme to trošku čekali, protože třeba paní náměstkyně Vašáková byla pro jiný směr řízení pandemie než MeSES. Trošku jsme tedy předpokládali, že by to mohlo nastat. Nicméně jsme si mysleli, že pan ministr má větší zájem o spolupráci,“ prohlásila Tachezy. Prozradila tak, že s náměstkyní pro zdravotní péči Martinou Vašákovou si odborná skupina moc nesedla.

Překvapení ale neskrývá sociolog Martin Buchtík, který je také členem skupiny. „MeSES byl jedním telefonátem náměstka zrušen. Žádné důvody nám sděleny nebyly,“ uvedl pro Českou televizi Buchtík.

V pozdějším tiskovém prohlášení ministr zdravotnictví Petr Arenberger překvapivé rozhodnutí vysvětlil. „Chtěl bych touto cestou poděkovat všem z MeSES za pomoc. Odvedli obrovský kus práce v době, kdy epidemie vrcholila, ale i nyní, kdy se vracíme zpět do normálního života. Chtěl bych říci, že jejich názory byly vždy relevantní. Pokud budou kolegové z MeSES ochotní, byl bych rád, kdybychom se mohli potkávat dál,“ uvedl. 

„Je mi líto práce a úsilí, které jsme do toho vložili. Nerada bych, aby naše snaha přišla vniveč. Jsem ale ráda, že jsme se v poradní skupině sešli. Je to škoda pro Česko, protože když vzniknou nové odborné skupiny, tak nebudou mít takový přesah do jiných oborů, které jsou nezbytné pro řízení pandemie. Epidemie je komplexní problém a naše skupina slučuje odborníky z různých odvětví. Ministerstvo tím ztratí. Nevím, jestli si najme nějakou skupinu, kde bude mít všechny tyto odbornosti,“ uvedla Tachezy z Přírodovědecké fakulty UK a Akademie věd ČR.

Skupina vznikla v polovině letošního března jako odborný poradní orgán ministerstva zdravotnictví v souvislosti s rychlým šířením nového koronaviru. MeSES poskytovala vládě doporučení pro boj s epidemií. Svá stanoviska také zveřejňovala na webu. Kromě epidemiologů zahrnovala odborníky na ekonomii, sociologii či právo.

Co bude dál?

Je ale možné, že meziodborová skupina bude pokračovat dál nezávisle na ministerstvu zdravotnictví. „Dnes večer máme schůzku a tam rozhodneme a domluvíme se, co dál,“ řekla Tachezy. Skupinu vede hlavní epidemiolog kliniky IKEM Petr Smejkal, mezi členy je například imunolog Zdeněk Hel či pediatr Daniel Dražan z České vakcinologické společnosti.

Smejkalova odborná skupina varuje před povolením shromažďování. Je to podle ní jedno z neúčinnějších opatření

Poradní orgán bude postrádat kupříkladu ministr zdravotnictví Robert Plaga (ANO). „Chtěl bych moc poděkovat všem členům skupiny MeSES za skvělou spolupráci a na datech založenou odbornou expertízu a podporu, která tu chyběla a nyní bohužel opět chybět bude,“ uvedl na svém twitterovém účtu.

Činnost skupiny minulý týden kritizovala skupina 12 lékařů, mezi kterými je rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo kardiochirurg Jan Pirk. Vláda má podle nich standardní mechanismy řízení epidemie. Hlavní roli v ní má hrát ministr zdravotnictví, hlavní hygienik, případně hlavní epidemiolog za podpory Státního zdravotního ústavu. Kritikům také vadilo, že MeSES nenese za svá doporučení ke zvládání epidemie žádnou právní, ekonomickou ani politickou odpovědnost.

Autoři: ,