Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo zkusí zajistit roušky pro praktické lékaře, k dispozici mohou být v řádu týdnů

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | foto: Yan Renelt, MAFRA

Praha Roušky pro praktické lékaře se pokusí ministerstvo zdravotnictví zajistit. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) jedná s dodavateli, mohly by být k dispozici v řádu týdnů. Řekl to na páteční tiskové konferenci. Praktičtí lékaři dopoledne na svém pražském sněmu vyjádřili obavu z toho, že nebudou mít ochranných prostředků dostatek, když na trhu nyní nejsou.

„Je to problém v celé Evropě. Komunikujeme s dodavateli, jsme schopni to vyřešit v řádu týdnů. Nejspíš bychom je zajistili v jiných zemích,“ uvedl ministr. Riziko pro praktické lékaře podle něj není tak zásadní. Respirátory a roušky pro lékaře chce nakoupit pro praktické lékaře také Ústecký kraj.

Kvůli rouškám a respirátorům, které před virem chrání, se na hlavní hygieničku obrátila i Česká lékařská komora. Chce vědět, kde si mají lékaři ochranné prostředky pořídit.

„K dnešnímu dni jsou zásoby respirátorů v lékárnách napříč ČR většinou nulové, některé lékárny mají minimální množství. Stejná situace je i u standardních roušek, které jsou vhodné pouze pro nemocné a nakažené, aby infekci dále nešířili,“ uvedla v pátek v tiskové zprávě Česká lékárnická komora. Roušky ani respirátory podle ní nejde ani objednat u standardních dodavatelů.

Nyní jsou podle ministra roušky a respirátory v zásobách Správy státních hmotných rezerv, využily by se ale až v krizovém stavu, který zatím nenastal. Podle dřívějšího vyjádření předsedy správy Pavla Švagra jsou ve skladech desetitisíce kusů roušek s vyšší ochranou, ochraných brýlí, rukavic a ochranných oděvů a desítky bioboxů na případnou přepravu nakažených.

Praktičtí lékaři vyzývají nemocné, kteří pobývali v severoitalských regionech Lombardie, Benátsko, Piemont a Emilia Romagna, aby v případě, že mají chřipkové příznaky nechodili do ordinace. Mají lékaři zavolat a dohodnout další postup. Po konzultaci s krajskou hygienickou stanicí ji může být nařízena dvoutýdenní domácí karanténa.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Najdete na Lidovky.cz