Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Blatný slíbil ukončit soutěžení seniorů o termíny očkování. Podle krajů to je nedůstojné

Praha Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) podle Asociace krajů při úterní videokonferenci hejtmanům slíbil upravit rezervační systém k očkování proti covidu-19. Asociace v tiskové zprávě uvedla, že centrální systém nyní de facto nutí seniory k soutěžení o termíny, což považuje za nedůstojné. Blatný později během dne svému slibu dostál.

Od pátku by měli senioři registrovaní v on-line systému na očkování proti koronaviru dostávat druhý kód PIN až ve chvíli, kdy se objeví termín vakcinace v jejich okolí. Dosud ho obdrželi hned a museli volné termíny sledovat v systému. Nově tak systém umožní dávat v očkování přednost starším lidem. Napsal to dnes server SeznamZprávy.cz s odvoláním na informace z Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT). 

„Už to nebude souboj v rychlosti klikání, ale zaregistrovaní budou vědět, že na 99,9 procenta na ně čeká volný termín na očkování,“ cituje server vedoucího oddělení komunikace a marketingu NAKIT Lukáše Trnku. „Starší budou mít přednost,“ dodal Trnka. NAKIT se stará o vládní systémy a v jejím čele stojí vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. Senioři, kteří už druhý PIN mají, musejí ale volné termíny nadále sledovat.

Tisková konference předsedy vlády Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Jana...
Očkování proti covidu v Izraeli.

Lidé nad 80 let mají možnost se na očkování registrovat od pátečního rána, vedle registračního kódu PIN při tom dosud hned dostávali také druhý PIN. Ten jim později mohl posloužit pro výběr volného termínu, když se v systému objevil. Nově budou zaregistrovaní senioři dostávat druhý PIN až ve chvíli, kdy se uvolní kapacita, a textová zpráva s druhým kódem tak bude sloužit i jako upozornění pro zaregistrované seniory, že je pro ně k dispozici termín.

Textovou zprávu s druhým kódem by měli senioři dostávat jen v případě volných termínů pro očkování v blízkosti jejich bydliště. Podle Trnky by se tak nemělo stávat, aby devadesátiletý senior z Mostu dostal informaci o volných termínech v Ostravě. „Zaregistroval se v Mostu, a tím pádem bude čekat, až se uvolní kapacita v Mostu,“ vysvětlil Trnka.

Asociace krajů dnes po videokonferenci hejtmanů s Blatným uvedla, že ministr slíbil změnu avizovanou na pátek oznámit v nejbližší době. Hejtmanům se nelíbilo právě to, že dosavadní podoba centrálního registračního systému de facto nutí seniory k soutěžení o termíny očkování.

Podle hejtmanů však zájemce stávající systém nutí o místa bojovat. „Soutěž seniorů o volný termín k očkování není důstojná. Informaci o uvolnění termínu by měli od systému dostat automaticky ti nejstarší, kteří se do něj přihlásili,“ uvedl v tiskové zprávě šéf asociace krajů Martin Kuba (ODS).

Hejtmani také při videokonferenci upozorňovali na to, že lidé jsou někdy nuceni vyrážet za očkováním mimo své regiony. Blatný podle asociace upozornil na chystané změny v registraci, které by měly systém zásadně zjednodušit a zpřehlednit. „Přestane soutěžení o termíny a každý, kdo dostane PIN, si může být jist místem a časem očkování. Zohledněn bude také věk žadatele,“ uvedl podle asociace Blatný.

Blatný dnes poslancům řekl, že v systému se zatím registrovalo zhruba 160 000 seniorů, tedy asi 40 procent z nich. Více než 58 000 jich má rezervován termín očkování. Lidí nad 80 let v Česku žije zhruba 441 000, klienti domovů seniorů dostávají vakcínu bez registrace od prosince. Starší lidé mají v očkování přednost, protože je koronavirus ohrožuje výrazně víc než mladší generace. 

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Advantage Consulting, s.r.o.
AUTOMOBILOVÝ NADŠENEC - SW DEVELOPER (35 000 - 55 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč