16. srpna 2010 20:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr John otočil. U policie se propouštět nebude

Radek John. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek John. | foto: David W. CernyReuters

PRAHA Ministr vnitra Radek John (VV) dnes uvedl, že u policie se propouštět nebude a letos policisté ani hasiči o peníze nepřijdou. Sbor plánuje ministr zeštíhlit převedením příslušníků cizinecké policie a policejního prezidia na místa uprázdněná přirozenou fluktuací.

Odejít by měli také někteří zaměstnanci ministerstva vnitra. Ročně od policie odchází zhruba 1400 policistů, letos by přitom mohlo být "přirozených" odchodů kvůli chystaným změnám víc.

Po jednání s odboráři ministr novinářům také řekl, že nebude zasahovat do služebního zákona. Odboráři jeho slova přivítali, stále ale odmítají možnost desetiprocentního snížení tarifního platu. Uvědomují si nicméně, že tuto skutečnost ministr vnitra neovlivní.

John také slíbil, že do ledna se nebudou policistům ani hasičům snižovat platy. Šéf policejních odborů Milan Štěpánek na to řekl, že samostatný protest policistů se neuskuteční. Odborový předák nicméně předpokládá, že policisté se připojí k chystaným akcím všech zaměstnanců státní správy proti snížení platů.

Nepřítelem je prý Kalousek
"Část požadavků je splněna, nicméně desetiprocentní snížení tarifů je velmi zásadní a věřím, že proti tomu budou protestovat všichni zaměstnanci státní správy," řekl Štěpánek. Společným nepřítelem všech zaměstnanců státu je podle jeho názoru ministr financí Miroslav Kalousek.

John se se zástupci policejních a hasičských odborů sešel kvůli vlně emocí, kterou způsobily chystané rozpočtové škrty. Ministerstvo vnitra má v příštím roce ušetřit 8,3 miliardy korun. Čeká se desetiprocentní snížení tarifního platu, což u policistů v průměru představuje 2500 korun.

Zvýšení odměn pro ty, kdo vydrží těžký rok
John minulý týden uvedl, že policejní sbor má být zeštíhlen, aby byl "menší, výkonnější, a dokonce lépe placený". Zvýšení odměn by podle něj mohlo plynout z fondu, který vznikne z peněz ušetřených na neobsazená místa. "Kdo s námi zůstane, kdo vydrží ten těžký rok, ten potom bude z fondu odměn dostávat takové peníze, aby se dostal na stejné příjmy, jako byl před touto reformou, a dokonce na větší," uvedl John. Štěpánek k tomu dodal, že doufá, že odměny budou rozdělovány spravedlivě, což u policie není zvykem.

Počátkem srpna John řekl deníku Právo, že vnitro začne napřesrok propouštět policisty, aby předešlo plošnému snížení tarifních platů všech policistů a hasičů.

Deník napsal, že propouštění začne zhruba ve druhém čtvrtletí příštího roku a dotkne se převážně řadových policistů. To vnitro vzápětí popřelo s tím, že úsporu bude hledat zejména u policistů, kteří jsou zařazeni mimo přímý výkon služby. Kolik policistů by mělo přijít o práci, zatím není jasné.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.