Středa 4. prosince 2024, svátek má Barbora
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stropnický tajně navštívil vojáky v Afghánistánu. Dali mu vlajku z obrněnce

Afghánistán

  8:46aktualizováno  16:56
PRAHA - Ministr obrany Martin Stropnický navštívil v Afghánistánu české vojáky. Do země přiletěl vojenským speciálem ve čtvrtek ráno, z bezpečnostních důvodů bylo možné o cestě informovat až v pátek. Ministr se mimo jiné setkal s příslušníky jednotky, která střeží spojeneckou základnu Bagrám v provincii Parván. Ve strážní rotě sloužili i čeští vojáci, kteří minulý týden padli při sebevražedném útoku.

Vojáci ministrovi darovali vlajku z výbuchem poškozeného obrněnce. foto: mocr.cz

Stropnický vojákům poděkoval za jejich činnost. "Někdy musí bohužel dojít k takovým událostem, aby si lidé uvědomili, jaké chlapy mají," řekl ministr s připomínkou dvou nedávných útoků, které nepřežilo pět českých vojáků a jeden byl zraněn. Několika příslušníkům české jednotky poté předal pamětní mince a přečetl některé ze vzkazů, které lidi v souvislosti s tragickým útokem české armádě poslali. Vojákům také přivezl české občerstvení, například chléb a salám.

Základna Bagrám.

Základna Bagrám.

Vojáci mu na oplátku věnovali zarámovanou českou vlajku, kterou sundali z jednoho z vozidel poničených při sebevražedném útoku minulý týden. Poté vrtulníky Stropnického s doprovodem přepravily do Kábulu, kde se ministr setkal s českými vojáky z velitelství mise ISAF nebo se zástupcem velitele ISAF Carstenem Jacobsonem.

Program Stropnického ohrozil několikahodinový čtvrteční útok na kábulské letiště. Jeho doprovod proto zvažoval, že návštěvu ministra zkrátí.

V pátek ráno pak Stropnický navštívil americkou vojenskou nemocnici na letišti KAIA, ve které působí český chirurgický tým. Z Afghánistánu odletěl kolem 07:30 SELČ.

Nafouknutá bublina

Na letišti se s ním rozloučil i český velvyslanec Miroslav Kosek. ČTK řekl, že zprávy o evakuaci ambasády v Kábulu jsou "nafouknutou bublinou". "Jak vidíte, normálně tu pracujeme," poznamenal. Stropnický ovšem po návratu řekl, že se ukázalo, že obavy o bezpečnost ambasády byly opodstatněné.

V Afghánistánu v současné době slouží téměř 300 českých vojáků. Kromě lékařů a příslušníků strážní roty v zemi působí také logistici, meteorologové nebo vojáci, kteří cvičí piloty vrtulníků.

Nejpočetnější skupinou je strážní rota, která má na starosti ochranu letecké základny Bagrám. Její členové vyjíždějí na hlídky do okolí, kde se snaží zabránit povstalcům v odpalování raket na základnu, získávají také informace od místních obyvatel.

Při podobné akci se v úterý minulý týden v bezprostřední blízkosti české hlídky odpáli

l sebevrah. Zabil čtyři Čechy a pátého velmi těžce zranil. Na základně se zraněný voják podrobil několika operacím, po převozu do střešovické vojenské nemocnice ale zemřel.

V noci na neděli byla česká hlídka opět napadena, tentokrát palbou z ručních zbraní, povstalci také na obrněná vozidla vypálili protitankové granáty. Střelec jednoho z vozů utrpěl středně těžká zranění. Do Česka byl převezen ve středu, nyní se léčí v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

V Afghánistánu je pět nových českých vojáků, nahradí padlé kolegy

  • V Afghánistánu je od čtvrtečního rána pětice českých vojáků, která nahradí nedávno padlé kolegy. Do země je dopravil společně s ministrem obrany Martinem Stropnickým vojenský speciál. Po třech dnech, kdy absolvují základní školení o fungování základny Bagrám, se postupně zapojí do hlídek. Zpravodaji ČTK to na vojenské základně řekli členové jednotky.
  • Vojáky čekají několikahodinové hlídky v až dvacetikilometrovém okruhu rozlehlé letecké základny, na které působí asi 35 tisíc vojáků. Češi mají na starosti ochranu větší části okolí. Jejich úkolem je zabránit odpalování povstaleckých raket, získávat od místních lidí informace i demonstrovat svou přítomností sílu.
  • Po útocích jednotka přijala bezpečnostní opatření, která by měla podobné útoky ztížit. O jejich povaze vojáci nechtějí kvůli bezpečnosti příliš mluvit. Velitel čety J. K. zpravodaji ČTK řekl, že na hlídky nyní vojáci například jezdí ve více lidech, důkladněji si hlídají své okolí a snaží se být obezřetnější v kontaktu s místními obyvateli. Změnil se také čas hlídek.
  • Četnost útoků podle vojáků souvisí s létem, kdy je tradičně aktivita povstalců výrazně vyšší. S nadcházející zimou by se měla opět utlumovat, příslušníci radikálního hnutí Taliban se poté stáhnou. Přes vysoko položené průsmyky v zimě nemohou dopravovat do Afghánistánu zásoby. Více konfliktů pravděpodobně také souvisí s nedávnými afghánskými prezidentskými volbami.
  • Hlídky trvají v průměru 12 až 14 hodin. V případě potřeby jsou ale čeští vojáci vysíláni do terénu i na delší dobu. Když například Afghánistán navštívil americký prezident Barack Obama, drželi hlídku 36 hodin.
  • Do akce jezdí především mohutným obrněným vozidlem MRAP, podle jednoho z vojáků si vyzkoušeli i výsadek vrtulníkem.
  • Důležitou součástí činnosti vojáků jsou dobré vztahy s místními obyvateli. "Snažíme se je podporovat a účastnit se sociálních programů. Tím se zvyšuje i naše bezpečnost," řekl kaplan jednotky. Nedávno například vojáci do místní nemocnice dovezli vybavení jako jsou obvazy nebo kolečková křesla. Ve spolupráci s Američany také nechali opravit místní most.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!