Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co hrozí Afghánistánu? Desítky mrtvých jsou pouze předehrou

Afghánistán

  6:00
KÁBUL/PRAHA - Afghánistánu hrozí, že po odchodu mezinárodních sil bude rozporcován mezi řadu znepřátelených skupin. Ty spolu budou nepochybně bojovat o každé údolí.

Bombový útok v afghánském městě Orgun. foto: ČTK

Sebevrah v terénním vozidle vjel do davu lidí na jednom z největších tržišť ve východoafghánské provincii Paktika. Než si kupující, kterých bylo v tu chvíli na hlavním bazaru města Orgun plno, stačili uvědomit, že se děje něco nepatřičného, zazněl výbuch. I na afghánské poměry to byla exploze obrovská. Po ní zůstalo v prachu nejméně 89 mrtvých. Velká část z nich byly ženy a děti. Přesně je spočítat není jednoduché – z některých těl mnoho nezbylo.

VÍCE ZDE:

Ve stejný den explodovala bomba vedle automobilu v metropoli Kábulu. Seděli v něm dva spolupracovníci odstupujícího prezidenta Afghánistánu Hamida Karzájího. Oba zemřeli. Tentokrát se někdo snažil civilisty ušetřit a zaměřil se na politika a jeho tým. Přesto spolu oba útoky souvisí. Odlišným způsobem chtějí ti, kdo za nimi stojí, a nemusí to vůbec být stejná skupina, dosáhnout téhož – destabilizace situace, zažehnutí konfliktu a uchopení moci alespoň v části země.

Chakkaní není Taliban

Provincie Paktika hraničí na své východní straně s Pákistánem. Přesněji s tou částí Pákistánu, která prakticky není kontrolována Islámábádem a kde mají nepokrytě své základny četné ozbrojené skupiny islámských extremistů. V samotné Paktice je nejsilnější puštúnská skupina Chakkaní – jmenuje se podle svého vůdce Junuse Chakkaního, známého velitele ještě z období války proti sovětské okupaci Afghánistánu. Chakkaní byl součástí Talibanu, ale v posledních letech zatoužil po samostatnosti a vytvořil vlastní skupinu. Nejspíš s cílem ovládnutí Paktiky po odchodu mezinárodních mírových sil ISAF.

Chakkaní je příkladem toho, jak by se situace mohla rozvíjet poté, co Afghánistán skutečně opustí mezinárodní kontingent včetně Američanů. V některých lokalitách převezme nejspíš iniciativu Taliban, jinde s ním spřízněné, ale jinak nezávislé skupiny vedené místními vůdci. Budou i místa, kde se o moc přihlásí odpůrci fundamentalistů.

PSALI JSME:

Soutěžení v počtu mrtvých

Podle afghánských médií je možné, že právě Chakkaní stojí za úterním teroristickým útokem. Hrát roli může i soutěživost. V poslední době Taliban uskutečnil řadu útoků, například při jednom z posledních zahynulo i pět českých vojáků. Z tohoto hlediska Taliban získal mnohem víc bodů právě likvidací „okupantů“, za které mezinárodní koaliční vojáky pokládá, než Chakkaní, pokud za včerejším masakrem stál, zabíjením žen a dětí.

Bombový útok v afghánském městě Orgun.

Bombový útok v afghánském městě Orgun.

Podle afghánských médií organizátoři teroristických činů často využívají zoufalé situace afghánských vesničanů nebo i drogově závislých Afghánců a přesvědčují je, aby se stali živými bombami. Rodina atentátníka pak skutečně dostává finanční odměnu, často se odvíjející od počtu obětí.

Počítá se znovu

K bombovému útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Pochybnosti o tom, že za akcí stojí talibové, mají afghánští komentátoři i proto, že město Orgun není jejich doménou. Doposud zde byl relativní klid.

Ovšem před několika týdny se začaly odehrávat incidenty spojené s volbami prezidenta Afghánistánu. Přívrženci kandidáta doktora Abdulláha napadli místní medresu a rozhlasovou stanici Melma. Domnívali se, že právě duchovní a novináři se podílejí na falzifikaci výsledků nedávných prezidentských voleb ve prospěch druhého z kandidátů Ašrafa Ghaního Ahmadzaje. Nyní bylo rozhodnuto o kompletním přepočítání všech hlasovacích lístků v celém Afghánistánu. Abdulláh vyzval své stoupence ke klidu, ale zda ho vyslyší, není jisté.Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!