Sebevrah v terénním vozidle vjel do davu lidí na jednom z největších tržišť ve východoafghánské provincii Paktika. Než si kupující, kterých bylo v tu chvíli na hlavním bazaru města Orgun plno, stačili uvědomit, že se děje něco nepatřičného, zazněl výbuch. I na afghánské poměry to byla exploze obrovská. Po ní zůstalo v prachu nejméně 89 mrtvých. Velká část z nich byly ženy a děti. Přesně je spočítat není jednoduché – z některých těl mnoho nezbylo.
VÍCE ZDE: |
Ve stejný den explodovala bomba vedle automobilu v metropoli Kábulu. Seděli v něm dva spolupracovníci odstupujícího prezidenta Afghánistánu Hamida Karzájího. Oba zemřeli. Tentokrát se někdo snažil civilisty ušetřit a zaměřil se na politika a jeho tým. Přesto spolu oba útoky souvisí. Odlišným způsobem chtějí ti, kdo za nimi stojí, a nemusí to vůbec být stejná skupina, dosáhnout téhož – destabilizace situace, zažehnutí konfliktu a uchopení moci alespoň v části země.
Chakkaní není Taliban
Provincie Paktika hraničí na své východní straně s Pákistánem. Přesněji s tou částí Pákistánu, která prakticky není kontrolována Islámábádem a kde mají nepokrytě své základny četné ozbrojené skupiny islámských extremistů. V samotné Paktice je nejsilnější puštúnská skupina Chakkaní – jmenuje se podle svého vůdce Junuse Chakkaního, známého velitele ještě z období války proti sovětské okupaci Afghánistánu. Chakkaní byl součástí Talibanu, ale v posledních letech zatoužil po samostatnosti a vytvořil vlastní skupinu. Nejspíš s cílem ovládnutí Paktiky po odchodu mezinárodních mírových sil ISAF.
Chakkaní je příkladem toho, jak by se situace mohla rozvíjet poté, co Afghánistán skutečně opustí mezinárodní kontingent včetně Američanů. V některých lokalitách převezme nejspíš iniciativu Taliban, jinde s ním spřízněné, ale jinak nezávislé skupiny vedené místními vůdci. Budou i místa, kde se o moc přihlásí odpůrci fundamentalistů.
PSALI JSME: |
Soutěžení v počtu mrtvých
Podle afghánských médií je možné, že právě Chakkaní stojí za úterním teroristickým útokem. Hrát roli může i soutěživost. V poslední době Taliban uskutečnil řadu útoků, například při jednom z posledních zahynulo i pět českých vojáků. Z tohoto hlediska Taliban získal mnohem víc bodů právě likvidací „okupantů“, za které mezinárodní koaliční vojáky pokládá, než Chakkaní, pokud za včerejším masakrem stál, zabíjením žen a dětí.
Podle afghánských médií organizátoři teroristických činů často využívají zoufalé situace afghánských vesničanů nebo i drogově závislých Afghánců a přesvědčují je, aby se stali živými bombami. Rodina atentátníka pak skutečně dostává finanční odměnu, často se odvíjející od počtu obětí.
Počítá se znovu
K bombovému útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Pochybnosti o tom, že za akcí stojí talibové, mají afghánští komentátoři i proto, že město Orgun není jejich doménou. Doposud zde byl relativní klid.
Ovšem před několika týdny se začaly odehrávat incidenty spojené s volbami prezidenta Afghánistánu. Přívrženci kandidáta doktora Abdulláha napadli místní medresu a rozhlasovou stanici Melma. Domnívali se, že právě duchovní a novináři se podílejí na falzifikaci výsledků nedávných prezidentských voleb ve prospěch druhého z kandidátů Ašrafa Ghaního Ahmadzaje. Nyní bylo rozhodnuto o kompletním přepočítání všech hlasovacích lístků v celém Afghánistánu. Abdulláh vyzval své stoupence ke klidu, ale zda ho vyslyší, není jisté.