Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Ministr ocenil osobnosti odboje včetně Jana Zajíce in memoriam

Česko

  21:33
PRAHA - Ministr obrany Martin Barták u příležitosti středečního Dne válečných veteránů vyznamenal 23 lidí. Zlatou lípu za významné zásluhy o ochranu lidských práv obdrželo devět osob. Mezi nimi in memoriam Jan Zajíc, který se pod vlivem činu Jana Palacha v roce 1969 upálil na Václavském náměstí na protest proti demoralizaci společnosti, a dlouholetý dopisovatel Hlasu Ameriky Ivan Medek, píše se v tiskové zprávě ministerstva obrany. Kříž obrany státu dostalo 14 veteránů druhé světové války.

Jan Zajíc. foto: ČTK

"Při tom všem, co se dnes děje a jak mají lidé tendenci rychle zapomínat, to jsou právě tyto dny, kdy bychom si měli připomínat, co je tradice," řekl po skončení ceremoniálu Barták. Lidé by u příležitosti dne veteránů měli vzpomínat na významné osobnosti českých dějin a účastníky minulých bojů, dodal ministr.

Kříž obrany státu obdržel například brigádní generál ve výslužbě Miroslav Štandera. Příslušník československého letectva bojoval jako stíhací pilot ve Velké Británii, aktivně se účastnil odboje. V roce 1949 byl z politických důvodů propuštěn z armády. Odešel do exilu, aby opět sloužil v britském letectvu. V současnosti předsedá Sdružení zahraničních letců ČR.

Jedinou oceněnou ženou se dnes stala Jiřina Tvrdíková, která též obdržela Kříž obrany státu. Majorka byla za války vězněna v sovětském gulagu. Bojovala v Dukelském průsmyku, kde byla těžce zraněna.

Ocenění pro padlé v konfliktu s Maďary

Vůbec poprvé byli letos in memoriam oceněni dva vojáci, kteří padli v bojích s maďarskou armádou na Zakarpatské Ukrajině, ke kterým došlo v roce 1939. "Je to historie, o které se málo ví," řekl novinářům mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Zlatou lípu měl dnes převzít i bývalý ministr zahraničí senátor Karel Schwarzenberg. Ze slavnostní akce se ale omluvil. Medaili převezme při jiné příležitosti, řekl Pejšek.

Den válečných veteránů

Den veteránů se ve světě slaví na počest konce první světové války. Dne 11. listopadu 1918 podepsal maršál Ferdinand Foch v železničním vagóně v Compiégne na řece Marně příměří s poraženým Německem císaře Viléma.

V novodobé České republice bylo datum 11. listopadu jako Den válečných veteránů připomínající oběti ozbrojených konfliktů poprvé vzpomenuto v roce 2001. Hlavní pietní akt se tehdy stejně jako letos konal v Národním památníku na Vítkově.

Autoři: ,