Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zaměstnanci Muzea umění v Olomouci vyzvali Staňka k odstoupení. Ministr nevidí důvod k rezignaci

Ministr kultury Antonín Staněk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr kultury Antonín Staněk. | foto: ČTK

PRAHA Ministr kultury a někdejší olomoucký primátor Antonín Staněk (ČSSD) nevidí důvod k odstoupení z funkce, ke kterému ho minulý týden vyzvalo několik desítek zaměstnanců Muzea umění v Olomouci. Řekl to v pondělí novinářům při příchodu na jednání vlády. Důvodem výzvy bylo dění kolem stavby Středoevropského fóra (SEFO) v centru Olomouce, na kterou vláda nedávno uvolnila 600 milionů korun. Muzeum umění má už dlouho připravený projekt SEFO od architekta Jana Šépky, ministerstvo ale z pozice zřizovatele muzea rozhodlo o architektonické soutěži.

„Přece když chci, aby 600 milionů z kapes daňových poplatníků bylo investováno transparentně, tak to není důvod k odstoupení,“ řekl Staněk. „Myslím, že je to takový národní folklór. Nejsem ani první, ani poslední ministr, který je vyzýván k odstoupení. Ale vážně, myslím, že jsem první ministr, který je vyzýván k odstoupení za to, že chce téměř 600 milionů korun investovat transparentně na základě nějaké veřejné soutěže,“ poznamenal ministr.

Otevřený dopis zaměstnanců Muzea umění s požadavkem na Staňkovu rezignaci byl minulý týden adresován ministru kultury i premiéru Andreji Babišovi (ANO). „Ministr kultury Antonín Staněk svými kroky Muzeum umění Olomouc neustále záměrně dehonestuje, eskaluje v něm napětí a nejistotu. Zástupce profesních organizací, uznávané odborníky a zodpovědné zaměstnance muzea, jejichž názory se ministru Staňkovi nehodí, úmyslně uráží,“ stálo v otevřeném dopise. Zaměstnanci muzea obvinili Staňka z arogantního chování.

SEFO, které muzeum plánuje více než deset let, má zachytit poválečný vývoj výtvarného umění ve střední Evropě. Součástí projektu je stavba budovy v proluce vedle Muzea moderního umění. Nový centrální depozitář má pojmout až 200 000 uměleckých děl, nyní muzeum vlastní 90 860 sbírkových předmětů s tržní hodnotou zhruba dvě miliardy korun. Staněk ale po nástupu do funkce rozhodl, že na stavbu SEFO je třeba vypsat soutěž. Proti jeho záměru se nedávno ohradila řada odborníků, kteří Šépkův návrh podpořili. Soutěž by měla být připravena do začátku dubna.

Muzeum umění opakovaně porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek, řekl v pátek novinářům Miroslav Leixner, ředitel ministerského odboru interního auditu a kontroly. Vedení Muzea umění Olomouc obvinění z porušení zákona odmítlo.

„Myslím, že je to o tom, aby pan ředitel (Muzea umění Michal Soukup), který v současné době má výsledky veřejnosprávní kontroly, postupoval tak, že v čase provede opatření, která jsou mu doporučena. Myslím, že na základě těch opatření dospěje k závěru, že vypoví stávající smlouvu a můžeme začít od začátku,“ řekl v pondělí Staněk.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!
Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!

V redakci jsme měli možnost ochutnat novinku od Alpro – kokosový fermentovaný dezert. A tato pochoutka s krémovou texturou, kokosovou vůní a...