• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Ministři jsou proti státní pomoci Opelu

Česko

BERLÍN Německý ministr hospodářství Karl-Theodor zu Guttenberg a jeho resortní kolegové z jednotlivých spolkových zemí se včera obecně vyslovili proti tomu, aby stát přednostně pomáhal velkým firmám, které se ocitnou v ekonomické tísni. Společné prohlášení vydali ministři uprostřed debaty o možné pomoci tradiční automobilce Opel. Té vysychají finanční zdroje, údajně hlavně kvůli potížím americké mateřské společnosti General Motors.

Ministři zdůraznili, že podmínkou pro poskytnutí pomocné ruky státu musí být vždy předložení nosného podnikatelského konceptu soukromými vlastníky podniků, které o pomoc žádají. Opel už vládě jistý ozdravný koncept předložil. Vláda jej však odmítla jako nedostatečný a žádá předložení nového. Spolkové země se včera oficiálně za postup spolkové vlády postavily.

Opel požaduje od států, na jejichž území působí, pomoc v celkovém objemu 3,3 miliardy eur (zhruba 90 miliard korun). To se týká hlavně Německa a konkrétně spolkových zemí Hesensko, Severní Porýní-Vestfálsko a Durynsko, na jejichž území má automobilka největší závody a v nichž vládnou křesťanští demokraté. V Německu Opel zaměstnává 24 tisíc lidí. Spory o oprávněnost pomoci případně o její podobě se vedou uvnitř spolkové velké koalice i uvnitř konzervativního bloku CDU/CSU. Kancléřka a předsedkyně CDU Angela Merkelová je přitom terčem kritiky kvůli údajnému lavírování, které jí z různých důvodů vytýká opozice, vládní sociální demokraté (SPD) i jednotliví politici z konzervativního tábora.

„Musíme se vystříhat závažných deformací konkurence,“ apeloval včera Guttenberg (CSU). „K velkým se nesmí přistupovat jinak než k malým,“ zdůraznil ministr hospodářství spolkové země Braniborsko Ulrich Junghanns (CDU), jenž ministerskému grémiu předsedal.

Guttenberg zdůraznil, že v případě Opelu musí být nejdřív vyjasněny nezodpovězené otázky. Podle něj je rovněž třeba vyčkat, jak se k celé záležitosti postaví General Motors a americká vláda. Guttenberg se o víkendu osobně vydá do USA a ještě v pátek by měli se špičkami General Motors v Bruselu hovořit zástupci Evropské komise. Konkrétní rozhodnutí o případném zásahu německého státu se však v nejbližších dnech neočekává.

***

„Musíme se vystříhat závažných deformací konkurence,“ apeloval Guttenberg (CSU).

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás