Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministři-kandidáti si stěžují: Opomíjíte nás, nedostaneme se do sněmovny

V čele pražské kandidátky je Zdeněk Žák, vedle něj stojí Vratislav Mynář.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V čele pražské kandidátky je Zdeněk Žák, vedle něj stojí Vratislav Mynář. | foto: Jiří Benák, MAFRA

PRAHA Z ministerstva dopravy byl médiím rozeslán e-mail na podporu Strany práv občanů - Zemanovci (SPOZ) a pěti ministrů, kteří za tuto stranu ve sněmovních volbách kandidují. Podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka není v pořádku, když ministři ke své propagaci využívají aparát svých ministerstev.

Premiér novinářům řekl, že se tím chce zabývat. Podle ministra dopravy Zdeňka Žáka nejde o zneužití úřadu. Další dva ministři novinářům řekli, že o e-mailu nevěděli. Podle nich šlo o horlivost úředníka ministerstva dopravy.

Kárají média, že o nich nereferují

Jménem Zbyňka Šolce, vrchního ředitele kanceláře ministra dopravy, bylo odesláno vyjádření pěti ministrů, kteří si stěžují na to, že média nevěnují straně SPOZ dostatečnou pozornost. "Vyslovujeme hluboké pobouření nad mírou manipulace voličů před předčasnými volbami. Ještě nikdy nebyly tak manipulativním způsobem zneužívány volební průzkumy. Všechny relevantní průzkumy říkají, že Zemanovci se do sněmovny dostanou. Kdo nechce návrat starých pořádků, ať volí Zemanovce," uvádí se v prohlášení.

Vyjádření má zastupovat názor ministra dopravy Zdeňka Žáka, zemědělství Miroslava Tomana, práce Františka Koníčka, místního rozvoje Františka Lukla a vnitra Martina Peciny. Všichni nyní kandidují za SPOZ.

Podle Rusnoka jde jen o pochybení jednotlivců

S využíváním státního aparátu pro propagaci SPOZ nesouhlasí premiér Rusnok. "V pořádku to není, a pokud se to děje, je to pochybení nějakých jednotlivců a je třeba se tím zabývat," řekl novinářům.

Ministr Žák s tím, že by byl zneužit úřad pro předvolební propagaci, nesouhlasí. "V textu tiskového vyjádření bylo jasně uvedeno, že se jedná o prohlášení pěti ministrů vlády k aktuálnímu problému v zemi. S ohledem na to, že šlo o prohlášení ministrů, nemůže se jednat o zneužití úřadu," sdělil Žák.

Pecina a Lukl po jednání vlády novinářům řekli, že o e-mailu nevěděli. Za obsahem vyjádření si ale stojí. "Vrchní ředitel byl asi přehnaně iniciativní, nikdo z nás mu takový pokyn nedal. Ale v zásadě napsal, co jsme ráno sdělili médiím. Že se nám nelíbí, že nedostáváme prostor. Sešli jsme se ve vládě proto, abychom s touto zemí něco udělali, a teď to vypadá, že se nám zase může stát, že se do Parlamentu díky této mediální manipulaci Zemanovci nedostanou," uvedl ministr Pecina.

"S obsahovou stránkou se ztotožňujeme, ale co se týká formy a způsobu odeslání, je to velmi nešťastné a to nemůžeme odsouhlasit, nemělo by být zneužíváno," připojil se ministr Lukl.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....