Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Kampaň‘. Ministryně spravedlnosti Malá rezignuje, dočasně ji zřejmě ve vládě nahradí Babiš

Praha, 9. července 2018. Tiskový brífink ministryně spravedlnosti, Taťána Malá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha, 9. července 2018. Tiskový brífink ministryně spravedlnosti, Taťána Malá. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) po 13 dnech končí ve vládě. Čelila obvinění z plagiátorství ve svých diplomových pracích. Novinářům v pondělí po jednání výboru hnutí řekla, že kritiku považuje za mediální kampaň a trvá na tom, že nepochybila, přesto se rozhodla rezignovat. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš předpokládá, že nyní požádá prezidenta Miloše Zemana, aby ho dočasně pověřil řízením ministerstva spravedlnosti místo Malé. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček sdělil, že prezident situaci bude řešit a Babiš ho již informoval.

Zatím bude hledat jiného kandidáta na ministra. Babiš předpokládá, že demisi Malé oficiálně dostane v úterý. „Předpokládám, že paní ministryně mi předá zítra (v úterý) demisi a já se spojím s panem prezidentem a budeme to řešit, aby to nenarušilo hlasování o důvěře vlády ve středu,“ prohlásil premiér.

„Díky této kampani, která je proti mně vedena, já už prostě nechci, aby bylo hnutí dál poškozováno, ani nově vznikající vláda,“ řekla Malá novinářům. Trvá nicméně na tom, že při psaní svých diplomových prací se žádného pochybení nedopustila. Ještě na odpolední tiskové konferenci se přitom hájila a odstoupení odmítala, večer během jednání vedení ANO oznámila, že končí. „Já myslím, že je korektní hovořit nejprve s panem premiérem, se svými kolegy a až potom s médii,“ vysvětlila s tím, že šlo o její vlastní rozhodnutí.

Výbor podle Babiše vyjádřil Malé podporu a vedení hnutí je přesvědčeno o tom, že nepodváděla. „Výbor vyjádřil podporu Táně Malé, my jsme o tom přesvědčeni, že nepodváděla a že samozřejmě pokud nějaký student nebo dva studenti řeší, kolik průměrný český králík vyloučí trusu za den, tak asi je to stejné,“ řekl premiér.

Malá se podle Babiše zachovala statečně. „Je jasné, že pokud by nerezignovala, tak samozřejmě od rána do večera by to poškozovalo nejen hnutí, ale i vládu, která má dostat důvěru ve středu,“ uvedl. Nepřepokládá, že by se kvůli demisi ministryně měl posunout termín hlasování o důvěře.

Prezidentovi Babiš navrhne, aby řízením ministerstva pověřil jeho do doby, než se za Malou najde náhrada. O tom, kdo by to mohlo být, premiér odmítl spekulovat.

Podle dřívějších vyjádření Mendelovy univerzity Malá v roce 2005 v práci na téma Mikroklimatické podmínky v chovu králíků opsala 11 stran z textu studentky Zity Pavlišové, která podobné téma zpracovala o dva roky dříve. Podobné pochybnosti existují také u druhé diplomové práce, kterou Malá později obhájila na Fakultě práva Panevropské vysoké škole v Bratislavě. První prací se bude zabývat etická komise Mendelovy univerzity.

Odvolání ministryně požadovala také internetová petice, kterou podepsalo přes 2500 lidí. Patří mezi ně i děkanky právnických fakult Masarykovy univerzity Markéta Selucká a Univerzity Palackého v Olomouci Zdenka Papoušková či členové legislativní rady Petr Bezouška, Stanislav Kadečka, Jan Wintr a Bohumil Havel. Malá radě jako ministryně spravedlnosti předsedala.

Kritičtí k Malé byli od počátku také opoziční politici - zpochybňovali její odbornou erudici, výroky ohledně Babišova stíhání nebo fakt, že její manžel vlastní firmy zabývající se insolvencemi a mikropůjčkami.

Jak šel čas s Malou

  • 28. června 2018 - Podle expertů, které oslovil Český rozhlas - Radiožurnál, nese magisterská práce Malé prvky možného plagiátorství. V práci, kterou Malá sepsala v roce 2011 na soukromé vysoké škole v Bratislavě, našel systém na odhalování podvodů opakovanou shodu s příspěvky na internetu nebo s prací jiné autorky. Malá pochybnosti o originalitě práce odmítla. Babiš řekl novinářům, že je na ministryni, aby věc vysvětlila.
  • 29. června 2018 - ODS vyzvala Babiše, aby neuvedl Malou do úřadu ministryně spravedlnosti. Malá nemá podle opoziční strany na funkci odbornou ani morální kvalifikaci.
  • 3. července 2018 - Rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová serveru Novinky.cz řekla, že Malá v práci Mikroklimatické podmínky v chovu králíků prokazatelně opsala 11 stran z textu studentky Zity Pavlišové, která práci na podobné téma napsala o dva roky dříve. Mluvčí univerzity Jiřina Studenková ČTK řekla, že nyní by práce neprošla antiplagiátorským systémem. Malá v reakci zaslané ČTK uvedla, že s prací strávila mnoho času a nemá problém ji kdykoli obhájit.
  • Místopředseda ODS Martin Kupka v reakci v tiskové zprávě sdělil, že Malá nemá ve vládě co dělat, když postavila své vzdělání na kopírování práce jiných.
  • 7. července 2018 - Babiš řekl Českému rozhlasu - Radiožurnálu, že pokud se prokáže, že Malá opisovala v diplomových pracích, měla by asi odstoupit.
  • 9. července 2018 - Malá na tiskové konferenci připustila, že v některých částech svých prací udělala chybu a zapomněla uvést citaci. Trvala však na tom, že jednala v dobré víře. Po jednání výboru hnutí ANO řekla, že kritiku považuje za mediální kampaň a trvá na tom, že nepochybila, přesto se rozhodla rezignovat. Babiš předpokládá, že nyní požádá prezidenta Zemana, aby ho dočasně pověřil řízením ministerstva spravedlnosti místo Malé. Zatím bude hledat jiného kandidáta na ministra. Středopravicová opozice označila za alarmující, že ministerstvo spravedlnosti má po rezignaci Malé dočasně řídit trestně stíhaný premiér Babiš.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...