15. června 2017 12:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Plánujete víkend? V sobotu jen 21 stupňů a déšť, v neděli zase pozor na agresivní slunce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Déšť (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Déšť (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Čtvrtek bude před víkendem nejteplejším dnem, po tropickém týdnu se ale před víkendem Českem prožene studená fronta. Ta přinese zvýšené množství srážek a nižší teploty, které v noci klesnou i pod hranici 10°C. Meteorologové rovněž očekávají zvýšené hodnoty UV indexu, a to kvůli slábnoucí ozonové vrstvě. Lidé by se měli vyvarovat pohybu venku, radí Český hydrometeorologický ústav.

Ve čtvrtek v Česku vyvrcholí příliv teplého vzduchu a teploty vystoupají k 29°C. Ochlazení přijde v noci, kdy teploty klesnou až k 6°C. Vát bude vít slabý proměnlivý nebo jihovýchodní vítr o rychlosti 1 až 4 m/s. Večer přijdou bouřky a s ním i zesílení větru.

Množství ozonu nad Českem bude v následujících dnech kolísat mezi normálním a mimořádně nízkým stavem. Ve srovnání s běžnou situací může být ozonu až o pětinu méně. „V důsledku toho lze zejména dnes a v neděli v poledních hodinách při jasné nebo skoro jasné obloze očekávat hodnoty UV indexu v nížinách na úrovni osm až osm a půl, na horách i mírně přes devět,“ uvedl ČHMÚ.

Meteorologové proto doporučují omezit kolem poledne pobyt venku. Před škodlivými důsledky ultrafialového záření se lidé mohou chránit opalovacím krémem s ochranným faktorem alespoň 30 a použitím slunečních brýlí s UV filtrem.

Pátek přinese oblačnou až zataženou oblohu s nejvyššími denními teplotami mezi 20 a 24°C. Od západu se budou postupně objevovat přeháňky nebo déšť, ojediněle se budou vyskytovat bouřky. Vát bude západní až severozápadní vítr o rychlosti 4 - 8 m/s, s nárazy až kolem 15 m/s. Večer bude vítr slábnout. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 17 a 13°C.

Pršet bude i o víkendu. V sobotu budou trvalejší srážky především na východě, odpoledne bude oblačnost i srážek v Čechách ubývat. Nejvyšší denní teploty vystoupají k 17 až 21°C. Vítr bude podobný jako v pátek, o rychlosti 4 až 9 m/s, večer bude slábnout.

V neděli bude od rána zataženo s deštěm, oblačnosti ale bude postupně ubývat. Na většině území pak bude přes den polojasno a teploty začnou opět stoupat, a to až k 27°C. Rovněž vítr bude večer slábnout.

Od pondělí se počasí opět uklidní. Bude jasno až polojasno a přeháňky se objeví jen na horách, kde bude vyšší oblaščnost. Teploty přesáhnou hranici třiceti stupňů - v pondělí vystoupají k 27 až 31°C, od úterý až k 32°C. V druhé polovině týdne budou opět přibývat srážky a teploty klesnou na 27°C.

ČTK, Lidovky.cz
  • 2Diskuse