Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Místo poukázek peníze. Novela pomůže zdravotně postiženým.

Česko

  16:41
PRAHA - Lidé s těžkým zdravotním postižením a lidé, kteří o handicapované pečují, už nebudou dostávat část příspěvku na živobytí v poukázkách. Sněmovna dnes přijala rozšířenou senátní verzi předlohy, jež stanoví okruh lidí, kterým budou úřady vyplácet tuto dávku výhradně v penězích. Novela o pomoci v hmotné nouzi nyní zamíří ve sněmovním znění k podpisu prezidenta.
Vozíčkář - ilustrační foto.

Vozíčkář - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Plně peněžitá dávka se podle novely vrátí také lidem v pobytových zařízeních sociálních služeb. Dále budou mít výjimku z výplaty části dávky v poukázkách lidé s příspěvkem na živobytí do 500 korun měsíčně, lidé, kteří jsou celý měsíc v nemocnici, lidé s omezenou svéprávností, lidé s nejtěžším zdravotním postižením a invalidé ve třetím stupni. Úřady práce by také nemusely dávat poukázky v případech „hodných zvláštního zřetele“.

Rozšířenou senátní verzi předlohy podpořilo všech 169 přítomných poslanců.

Úřad práce musí dávat potřebným lidem poukázky od loňského prosince. Zákonodárci toto opatření zavedli ve snaze zamezit zneužívání dávky. Lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí přes půl roku v posledním roce, dostávají v poukázkách 35 až 65 procent této dávky. Za poukázky si mohou koupit potraviny, základní drogistické potřeby, dětské a lékárenské zboží, školní potřeby a oděvy, nikoli cigarety nebo alkohol.

Autoři poslanecké novely tvrdí, že povinné poukázky v praxi zvýšily byrokracii a přinesly některým lidem problémy v obcích, kde získání zboží za poukázky není dostupné. Poukazovali rovněž na přeprodej poukázek pod cenou.

Senátoři navíc upřesnili část předlohy, podle níž budou moci v případě potřeby získat doplatek na bydlení lidé v zařízeních služeb následné péče. Z předlohy naopak vypadlo na jejich popud ustanovení, podle něhož by byly vždy v hotovosti vypláceny příspěvky na dietní stravování.

Autor: