Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kázeňská odměna. Dalík kromě práce v penzionu měl i přerušený trest, na svobodě strávil 40 dní

Lobbista Marek Dalík opustil brány znojemské věznice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Marek Dalík opustil brány znojemské věznice. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Poté, co vyšlo najevo, že někdejší lobbista Marel Dalík trávil část trestu coby údržbář ve znojemském penzionu, přišel server Aktuálně.cz s dalším zjištěním. Podle jeho informací měl Dalík během pobytu ve vězení dvakrát přerušený trest, na svobodě strávil celkem čtyřicet dní.

Ná základě vyjádření žalobce z Krajského státního zastupitelství v Brně Hynka Olmy, který má podle předpisů na starosti dozor nad výkonem trestu odsouzených v regionu a prověřuje podmínky vězení Marka Dalíka, měl bývalý lobbista hned dvakrát přerušený výkon trestu odnětí svobody. Loni i letos. V obou případech pobyl na svobodě dvacet dní. „Byla to forma kázeňské odměny,“ řekl Aktuálně. cz Olma.

Lobbista Marek Dalík u znojemského soudu.
Lobbista Marek Dalík opustil brány znojemské věznice.

Podle zákona je taková odměna skutečně možná. Zároveň dvacet dní na svobodě v jednom kalendářním roce je nejvyší možnou dobou, během které může dojít k přerušení trestu. O této odměně pro Dalíka v obou případech podle zákona rozhodovala ředitelka znojemské věznice Lenka Smutná, uvedlo Aktuálně.cz. Podle Olmy si pak člověk v rámci přerušení trestu může dělat, co sám uzná za vhodné. 

Jak už bylo řečeno, lobbista měl pobyt ve vězení také ulehčen tím, že během výkonu trestu pracoval ve znojemském penzionu U Císaře Zikmunda bez dohledu dozorců, jeho kontrolu zajišťovala podnikatelka Vlasta Masri, která penzion provozuje. 

Okolnostmi zaměstnání Dalíka se zabývají žalobci a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a žádné pochybení zatím neodhalili, uvedly Český Rozhlas a Česká televize. Žádné porušení předpisů zatím nezjistili ani státní zástupci, kteří Dalíkovo zaměstnání během trestu stále vyšetřují. 

Soud Dalíka propustil toto pondělí na podmínku. Někdejší lobbista v té době měl odsezenou polovinu svého pětiletého trestu za podvod při stamilionovém nákupu obrněných transportérů Pandur.

,
Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.