7. března 2017 18:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Místopředseda STAN Polčák jel na ‚devadesátce‘ 135 km/h. Čin řeší europarlament

V pražském hotelu STEP proběhl v roce 2015 Celostátní sjezd STAN (Starostové a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V pražském hotelu STEP proběhl v roce 2015 Celostátní sjezd STAN (Starostové a... | foto:  František Vlček, MAFRA

BRUSEL/PRAHA Před tři čtvrtě rokem zastavila policejní hlídka auto, které kolem ní prolétlo rychlostí 135 kilometrů za hodinu. Je to místo, kde pokuty padají pravidelně - jihlavský přivaděč na ­D1 má čtyři pruhy a řidiči si často myslí, že už jsou na dálnici. Povolená rychlost je zde ale jen 90 km/h. Osoba za volantem ale změnila jindy rutinní směnu policistů: nedovolenou rychlostí jel europoslanec a místopředseda hnutí STAN Stanislav Polčák.

Jeho přestupkem se teď zabývá Evropský parlament, protože Polčák si vybral disciplinární řízení na místo zaplacení pokuty. Tu by mohl dostat i od bruselských kolegů, ale rozdíl je v ­tom, že by se mu nepřičetly body. „Normálně bych pokutu zaplatil, ale policistka mi řekla, že tam chytají právě proto, že se to lidem plete. To mě rozčílilo, proto jsem zvolil disciplinární řízení. Až později se ukázalo, že není jasné, zda se dá takhle postupovat i v Bruselu, v Česku to jde. Teď se to zkoumá,“ sdělil LN.

Kvůli načasování, kdy se ­jeho příběh začal šířit v kuloárech, má europoslanec za to, že jde o osobní útok. Jeho diskreditace totiž zapadá do plánů některých lidovců, kterým se nelíbí chystané spojení se starostenským hnutím do sněmovních voleb. Část matadorů KDU-ČSL se nechce dělit o volitelná místa na kandidátkých s lidmi z hnutí a ­LN opakovaně narazily na snahu předjednané spojenectví torpédovat. To Polčák nechtěl komentovat.

Rychlá jízda je už druhý Polčákův problém. Na konci února Radiožurnál napsal o tom, že se o personáliích radil s kontroverzním podnikatelem propojeným s Radovanem Krejčířem, o tom, koho dosadit do pražských městských firem. Nikdo z nich se tam následně neobjevil, Polčákovi ale přinejmenším uškodil fakt, že se chtěl radit s někým, o kom lékaři prohlásili, že by nepochopil, co se u soudu děje. Europoslanec pro sebe vyvodil důsledky sám, na březnovém volebním sněmu nebude vůbec kandidovat.

Více o případu čtěte ve středečním vydání LN.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz