17. března 2017 14:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po jednání se STAN se sejde celostátní konference lidovců, rozhodne o koalici

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na tiskové konferenci.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na tiskové konferenci. | foto: MAFRA - PETR TOPIČ

PRAHA Po dvoudenním jednání předsednictev KDU-ČSL a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) o vzniku volební koalice se v sobotu sejde v Jihlavě celostátní konference lidovců, která je nejvyšším stranickým orgánem v době mezi sjezdy. Řekla to mluvčí KDU-ČSL Petra Hrušová. Zástupci lidovců i starostů dali tento týden najevo, že od pátečního a sobotního jednání očekávají definitivní rozhodnutí, zda budou strany na podzim do Sněmovny kandidovat společně, nebo každá zvlášť.

Vedení KDU-ČSL a STAN se odpoledne scházejí v Lipnici nad Sázavou a jejich jednání by mělo trvat do sobotního dopoledne. Kromě předsednictev by se měli setkat i krajští zástupci obou uskupení, kteří by v případě uzavření volební koalice měli spolupracovat při sestavování společných kandidátek a v kampani.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v úterý ve Sněmovně řekl, že očekává definitivní rozhodnutí do konce týdne. Podobně se vyjádřil i místopředseda STAN Vít Rakušan, podle něhož je nyní hraniční čas pro rozhodnutí. „Už není za minutu dvanáct, už je těch dvanáct,“ řekl Rakušan.

Předseda starostů Petr Gazdík byl před schůzkou optimistický. Ve středu sdělil, že se neobjevily programové ani finanční překážky pro spolupráci. Nevidí proto důvod, proč by dohoda měla padnout pod stůl.

Dvoudenní jednání ještě v sobotu zhodnotí vrcholné orgány obou subjektů. Předsednictvo STAN zasedne přímo v Lipnici, kde připraví i podklady pro celostátní sněm starostů, který se uskuteční příští týden. Celostátní konference lidovců se sejde v Jihlavě.

Zástupci KDU-ČSL a STAN se už dříve dohodli na tom, že pokud půjdou do voleb společně, bude to kandidatura v koalici. Ta by pro vstup do Sněmovny potřebovala získat deset procent hlasů. Jednotlivé strany při kandidatuře potřebují překonat pětiprocentní práh, což byl i případ STAN ve volbách v roce 2013, kdy jeho zástupci byli nasazeni na kandidátky TOP 09. S touto stranou se ale starostové loni rozešli.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz