Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Místopředsedou Úřadu pro ochranu osobních údajů by mohl být bývalý náměstek Jäger

Česko

  17:25
Praha - Druhým místopředsedou Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) by se mohl stát bývalý náměstek ministra spravedlnosti Petr Jäger. Rozhodne o tom Senát zřejmě do konce roku. Jäger, který je nyní ředitelem právního a zahraničního odboru (ÚOOÚ), je jediným kandidátem. Nominoval ho předseda úřadu Jiří Kaucký.

Expert na ústavní právo Petr Jäger foto: is.muni.czReprofoto

V nominačním dopise Kaucký uvedl, že Jäger má za sebou více než 15 let praxe v oboru lidských práv a ochrany osobních údajů. „Od mého nástupu do funkce předsedy úřadu je mi výraznou odbornou i lidskou podporou, získal si mou plnou důvěru a jeho role je pro řádné fungování úřadu i další zefektivnění jeho činnosti nezastupitelná,“ napsal senátorům Kaucký.

Novým šéfem úřadu na ochranu soukromí bude Kaucký, Senát mu dal přednost před Prokešem

Čtyřicetiletý Jäger byl náměstkem pro řízení sekce mezinárodní a ústavněprávní zejména v době, kdy ministerstvo spravedlnosti vedl Robert Pelikán (ANO). V úřadu pro ochranu soukromí působí od loňského května. Před nástupem na ministerstvo působil jako asistent soudkyně Ústavního soudu. V rámci angažmá na ministerstvu byl rovněž členy vládních rad pro lidská práva a národnostní menšiny. Přednáší na Katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Kaucký s Jägerem počítá v případě jeho zvolení také jako se svým zástupcem v Evropském sboru pro ochranu osobních údajů.

ÚOOÚ má zatím jednoho místopředsedu v osobě Josefa Prokeše, který se také ucházel o vedení úřadu. Senát dal ale ve volbě předsedy úřadu přednost Kauckému. Druhého místopředsedu lze podle přechodných ustanovení zákona o zpracování osobních údajů zvolit k 1. lednu příštího roku.

Autor:

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Samostatná/ný účetní

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Středočeský kraj