Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Že jsem věřitelem i dlužníkem? Nic špatného.‘ Místostarosta zastupuje v dohodě Prahy 11 s firmou obě strany

Politik Ondřej Prokop. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Politik Ondřej Prokop. | foto: Hnutí ANO - Praha 11

PRAHA  Místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO) zastupuje v dohodě o splátkách dluhu mezi městskou částí a jí plně vlastněnou společností Jihoměstská majetková, a.s. (JMM) zároveň věřitele i dlužníka. Pro opoziční zastupitelku Šárku Zdeňkovou (Hnutí pro Prahu 11) jde o střet zájmů, Prokop v tom ale nevidí právní problém.

V červencovém usnesení číslo 825 Rady Městské části Prahy 11 se objevila takzvaná Dohoda o splátkách ke splnění dluhu. V ní se společnost JMM, ze sta procent vlastněná městkou částí, zavazuje postupnými  splátkami uhradit dluh radnici ve výši téměř osmi milionů korun za neuhrazené nájemné (tzv. pachtovné) za bytový objekt Zahrady Opatov.

Prahu 11 v dohodě zastupuje místostarosta Ondřej Prokop (ANO), který se ale do dohody o splátkách podepsal zároveň i jako místopředseda představenstva zmíněné společnosti JMM, společně s tehdejším předsedou představenstva Tomášem Vostřelem.

To Prokopa fakticky staví do role věřitele i dlužníka. „Dohoda, o které se bavíme, je vlastně základním materiálem o odložení platby, která tak jako tak bude zaplacená. Jde jen o to, že částka nepřijde naráz, ale postupně. Myslím, že právně na tom, že jsem věřitelem i dlužníkem, není nic špatného. Navíc JMM je stoprocentně vlastněna Prahou 11. Jde tedy o transfer peněz z jedné kapsy do druhé,“ komentuje svou nestandardní pozici Prokop.

‚Jasný střet zájmů‘

Zastupitelka Prahy 11 Šárka Zdeňková (sdružení Hnutí pro Prahu 11) je k jeho postoji kritická. „Je to jasný konflikt politických a ekonomických zájmů. Přeci si jeden člověk, který je odpovědný za obě strany, nebude podřezávat větev. Splátkový kalendář působí jako fikce, dluh bude dále narůstat, nikdo ve skutečnosti městské finance neřeší,“ uvedla.

Dům na adrese Horynova 2389/1.

Dům na adrese Horynova 2389/1, o kterou jde v případu mezi radnicí Prahy 11 a JMM.

Podle ní je Prokopovo působení ve vedení městské části i JMM jedním z příkladů střetu zájmů na radnici. „Všichni zainteresovaní ale mají většinu v zastupitelstvu i Radě městské části, takže nejsou odvolatelní,“ doplnila.

Samotný Prokop v celé záležitosti střet zájmů nevidí. „Na základě usnesení Rady jsem měl povinnost takto (smlouvu) podepsat,“ řekl Prokop. Druhou osobou, která při podpisu smlouvy zastupovala JMM, byl tehdejší předseda představenstva Tomáš Vostřel. „Pan Prokop vystupuje sice ve dvou funkcích, ale zvláštní mi to nepřipadá, měl mandát z obou stran,“ konstatoval. 

Podpis smlouvy (kterou má server Lidovky.cz k dispozici) je formálně v pořádku i podle právníka Františka Korbela. „Tam jde jen o to, že se daná osoba (Ondřej Prokop) musí vyvarovat případnému střetu zájmů mezi zastupovanými společnostmi,“ informoval Korbel a dodal, že pokud bylo Prokopovi usnesením rady městské části uloženo smlouvu podepsat (Lidovky.cz mají usnesení k dispozici a opravdu se tak stalo), tak v celé záležitosti nevidí žádný problém. „Pokud je daná osoba statutárním orgánem obou právnických osob, je to běžný způsob právního jednání, občas se to stane,“ řekl Korbel.

Dům na adrese Horynova 2389/1, o kterou jde v případu mezi radnicí Prahy 11 a...

Dům na adrese Horynova 2389/1, o kterou jde v případu mezi radnicí Prahy 11 a JMM.

Prokop k celé situaci dodává, že se podpisem dohody o splátkách nezměnila podstata původní pachtovní smlouvy podepsané v době, kdy ještě nepůsobil jako místostarosta. „Nově v celé záležitosti zastupuji Prahu 11, ale zároveň mi z minulosti zůstala pozice v představenstvu JMM. Chápu, že to působí nešťastně, ale nehledal bych v tom žádnou lumpárnu,“ dušuje se.

Podnikatel Ondřej Prokop v současné době působí v neuvolněné funkci jako 1. místostarosta pro majetek, investice a podporu podnikání na Praze 11. Do politiky vstoupil v roce 2014, kdy se stal zastupitelem Prahy 11 a hlavního města Prahy. V minulosti byl jako zastupitel členem čtyř dozorčích rad. Po podzimních volbách v loňském roce byl ze tří odvolán.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...