Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mistři kližky

Česko

Je to stále horší. Přátelé, které jsem až dosud považoval za docela normální, teď dovedou trávit celé hodiny debatou o kližce. Respektive o tom, jak ji co nejlépe zužitkovat při přípravě guláše. Marně se snažím obracet hovor k literatuře, politice, kopané či sexu, tématům, jež bývala – alespoň ve dvacátém století – u popíjení piva nejžádanější. Vyslechnou můj pokus (naposledy jsem chtěl pohanět toho malého mizeru Grosse za jeho úplatnost), ze slušnosti pokývají hlavou a vrátí se ke kližce – nedejbože s ještě větší vášní: „Musíš ji vařit pomalu, klidně celý den, aby se tlusté rozpustilo.“

Jenže já nevím, co je kližka, jestli je z krávy, nebo z prasete. Jestli je za krkem, nebo na nohou. Netuším nic o tomhle divném slově, jen to, že mi otravuje svět a já si díky němu připadám méněcenný.

Ještě nedávno stačilo, abych znal poslední skandál fotbalisty Baroše, občas prohodil nějakou košilatou, dostatečně nevkusnou poznámku (o servírce s kostkatýma punčochama) a podle momentálního složení společnosti zesměšňoval, nebo vzýval prezidenta Klause za jeho stratifikaci sportovních odvětví na pravicová a levicová (vůbec nejhorší je snowboardista s plastovou lahví v ruce).

Ale poslední dobou se mluví jen o jídle. „Nejlepší kližku mají na Bílé Hoře nebo v Holešovicích,“ i tuhle zásadní informaci jsem si naposledy odnesl.

Česká společnost propadla vaření – a já mám pocit, že proměna žebříčku a hierarchie elit tím byla definitivně završena. Humanitní intelektuálové se před časem jen obtížně srovnávali s dobou, v níž inženýři, manažeři a vůbec technická inteligence, jak ji uceleně pojmenovali komunisté, získali větší prestiž i finanční ohodnocení – a teď musí všichni společně sledovat, jak se skutečnými vládci společenského žebříčku stávají kuchaři a jim podobní.

Mistři kližky.

Jídlo se stalo vědou jako organická chemie, jaderná fyzika či dějiny mezolitu. Jídlo se musí studovat, gurmánství testovat, adepti zasvěcení podstupovat zkoušky. Jak oznamuje renomovaná marketingová agentura, už brzy se stanou samozřejmostí gurmánské doktoráty, žádné české PhDr. před jménem, ale opravdové Ph. D. za jménem.

Západní duch se definitivně nasytil, zbývá žaludek a ten se, bohužel, v pravidelných intervalech vyprazdňuje.

O autorovi| Dan Hrubý, vedoucí magazínu

Autor: