Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Mladí evropští filmaři se utkají o Hlavní cenu Febiofestu

Česko

Nová generace režisérů oživila obraz kinematografie starého kontinentu.

Musíme se přiznat: nejvíce nám imponují filmaři, kteří hledají nové cesty a originální řešení, prostě ti, co jdou na věc jinak. Když jsme se rozhodovali, jestli by také na Febiofestu neměly některé vybrané filmy soutěžit, řekli jsme si, že by bylo lepší nenapodobovat obvyklé modely, ale pokusit se taky „jít na věc jinak“. Proto nově zavedenou „Hlavní cenu Febiofestu“ udělí nejlepšímu mladému evropskému filmu porota složená z třiatřiceti vybraných diváků.

Proč jsme se rozhodli právě pro mladý evropský film? Protože řadu let převládalo mínění, že evropské kino je mrtvé. V Evropě se však v poslední době objevila řada nových talentovaných tvůrců, kteří svými debuty a druhými filmy oživili obraz kinematografie starého kontinentu. Proto jsme těmto snímkům věnovali celou sekci: Nová Evropa. Většina z nich, konkrétně ty, co byly vyrobeny v loňském a letošním roce a budou mít na Febiofestu českou premiéru, byla také zařazena do naší soutěže.

Exploze v německém filmu Téměř k explozi došlo například v německém filmu. Jen co se takzvaná berlínská škola stala uznávaným pojmem, už je tady další generace. Z její tvorby jsme pro vás vybrali hned dva snímky: Fata morgánu režiséra Simona Große a Noc před očima od Brigitte Marie Berteleové, který jsme dokonce stihli přivézt z nedávno skončeného berlínského festivalu. Velice pozoruhodná díla nastupujících režisérů přicházejí po delší pauze také ze Španělska, proto tuto zemi v soutěži reprezentují rovněž dva filmy: Osamění Jaimeho Rosalese a Noc slunečnic Jorgeho Sáncheze-Cabezuda.

K výraznému oživení došlo i ve východní části Evropy; není tedy divu, že se v našem výběru prosadilo hned několik vynikajících titulů z této oblasti. Například maďarský snímek Isčina cesta režiséra Csaby Bollóka patří díky svému expresivnímu ztvárnění zoufalého osudu dětí ze zapomenutého konce Evropy k nejsilnějším filmovým zážitkům loňského roku. Rusko v divácké soutěži reprezentuje zase novinka Krutost režisérky Mariny Ljubakové, nekompromisní studie současného stavu morálky v této zemi. Polský režisér Andrzej Jakimowski už ví, jak příjemné je vítězit: jeho snímek Fígle získal už několik ocenění. To nás ale neodradilo v tom, abychom mu nabídli šanci zúčastnit se soutěže také v Praze. Dva debutanti ucházející se o přízeň divácké poroty si na své prvotiny náležitě počkali. Další Polák Dariusz w je především zkušeným producentem. Jako režisér ale debutoval v hraném filmu až nyní, polsko-slovenskou koprodukcí Jahodové víno. České diváky v jeho snímku určitě zaujme Jiří Macháček v hlavní roli kriminalisty, který se octne v kraji, kde lišky dávají dobrou noc. Čeští herci, respektive herečky se prosadily i ve slovenském soutěžním snímku Poločas rozpadu debutujícího čtyřicátníka Vlada Fischera. Iva Janžurová a Klára TrojanováPollertová v této trpké komedii o rozpadu vztahů úspěšně sekundují svým slovenským kolegům Táně Pauhofové a Jánovi Kronerovi.

Svérázné řešení své nezaměstnanosti najde hrdina finského snímku Práce pro chlapa režiséra Aleksiho Salmenperä. Zvláštní poetikou na pomezí reality a snu zaujme zase belgický debut Malí bohové režiséra řeckého původu Dimitriho Karakatsanise.

Konkurence Hollywoodu O Hlavní cenu Febiofestu se ovšem ucházejí i filmy z dalších sekcí: například dva estonské debuty, Magnus režisérky Kadri Köusaar, jenž měl premiéru na festivalu v Cannes, a komediální road-movie 186 kilometrů režisérské dvojice Andreas Mimik a Rain Tolk, které v estonských kinech porazilo i ty největší hollywoodské trháky.

Z Balkánu jsme pro vás vybrali také dva snímky. Režisér Ivan Živkovič přináší ve svém filmu Hadersfild krutý portrét současného Srbska, probírajícího se z poválečné kocoviny. Druhý film režisérky Theony Strugar Mitevské Jsem z Titova Velese je zase poetickým obrazem skomírajícího průmyslového města v Makedonii. Zaujme působivou kamerou i hlavní představitelkou: je jí sestra režisérky Labina Mitevská, která byla jednou z osobností loňského Febiofestu.

Nesmíme zapomenout ani na nejnovější snímek Charly známé francouzské herečky a teď už také i režisérky Isild le Besco, které jsme letos věnovali jednu z poct v Kině osobností. Kdo bude ten šťastný, kdo si odnese z Prahy hlavní cenu, se dozvíte až během závěrečného večera Febiofestu. Tato cena není ovšem pouze 5 000 eur, které obdrží sám tvůrce, ale i dalších 5 000 eur jako podpora pro potenciálního českého distributora, jenž by se rozhodl uvést vítězný snímek do kin... A to je možná na ní to nejdůležitější.

Autor:

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...