26. listopadu 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Moderní vzdušná síla. Policie pořizuje od Airbusu vrtulník za téměř čtvrt miliardy

Policejní helikoptéra EC135. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní helikoptéra EC135. | foto: Policie ČR

PRAHA Česká policie rozšiřuje svou leteckou flotilu. V prosinci příštího roku v ní přibude nový, moderní vrtulník typu H135 od společnosti Airbus Helicopters Deutschland. Součástí zakázky za 217 milionů korun je i výcvikový program pro piloty a techniky.

Pro nákup dvoumotorového vrtulníku lehkého typu se policie rozhodla, aby nahradila techniku, kterou od počátku loňského ledna využívá Letecká záchranná služby v Jihomoravském a Zlínském kraji.

Za dodání kompletně vybavené helikoptéry se základními náhradními díly a teoretické i praktické školení pro dva piloty a dva mechaniky zaplatí v přepočtu necelých 217 milionů korun s DPH. Vyplývá to z veřejného registru smluv.

„Jedná se o plně policejně vybavený vrtulník včetně techniky pro pátrání například po pohřešovaných lidech, pachatelích trestných činů nebo přestupků či monitoring v rámci integrovaného záchranného systému,“ přiblížila serveru Lidovky.cz mluvčí sboru Eva Kropáčková. Právě pro zmiňované činnosti bude téměř třítunový stroj primárně využíván.

Policejní helikoptéra EC135.
Policejní vrtulník - ilustrační foto.

Vrtulníky tohoto typu Letecká služba policie používá již od roku 2003, dohromady jich má osm. Všechny na začátku tohoto roku prošly modernizací. Vybaveny byly nejnovějšími zařízeními pro plnění misí a navigaci. Obsahují například laser pro určení vzdálenosti, označení cíle a identifikaci pohyblivých cílů.

Mezi nimi je i stroj, jenž v březnu 2011 havaroval během cvičení na letišti ve Slaném. Helikoptéra tehdy při přistávacím manévru tvrdě dopadla na travnatou plochu, načež se jí nalomila ocasní část a propadly ližiny. Nikdo nebyl zraněn. Generální oprava však v roce 2012 vyšla přibližně na 50 milionů korun.

Vedle osmi lehkých vrtulníků typu EC135 (dnes přejmenován na H135) od výrobce Airbus Helicopters, disponuje tuzemská policie rovněž šesti středními vrtulníky Bell412 od společnosti Bell Helicopters. Stroje jsou dislokovány zejména na dvou policejních leteckých základnách – na ruzyňském letišti v Praze a na letišti Brno – Tuřany. Nepravidelně se objevují též na letecké základně Ostrava – Zábřeh.

Vrtulník H135 je příznačný tím, že disponuje takzvaným fenestronem, uzavřeným ocasním rotorem, jenž je účinnější a bezpečnější než běžný odkrytý rotor. Společnost Airbus Helicopters dodala zákazníkům na celém světě již více než 1300 helikoptér tohoto typu.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!