12. února 2019 5:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policejní autobus pro vyvolené. Zatmavený speciál bude stát přes šest milionů

Policejní VIP autobus bude určený pro převoz chráněných osob. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní VIP autobus bude určený pro převoz chráněných osob. | foto: MAFRA

PRAHA Policejní sbor rozšiřuje svůj vozový park. Do poloviny letošního roku by jej měl doplnit speciálním VIP autobusem za více než šest milionů korun. Ochranná služba v něm bude přepravovat důležité tuzemské i zahraniční osobnosti.

Policejní speciál značky Iveco Buss Crossway dodá policii společnost Tezas servis, jež zvítězila ve výběrovém řízení. Strážci zákona za něj zaplatí 6 105 055 korun včetně DPH. Převzít by si jej měli nejpozději poslední červnový den letošního roku, jak vyplývá z veřejného registru smluv.

„Policie k nákupu přistoupila na základě požadavku Ochranné služby PČR a potřeby provozování autobusů s vyšším standardem pro přepravu VIP osob, to znamená chráněných osob, mezi které patří například ústavní činitelé ČR a zahraniční delegace,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Jozef Bocán.

Policie podle něj momentálně provozuje celkem 75 autobusů s přepravní kapacitou více než 30 osob. Často je využívá třeba Úřad vlády nebo ministerstvo zahraničí. Pořizované VIP vozidlo s vyšším standardem ale bude v policejním vozovém parku první svého druhu.

Autobus Iveco Bus Crossway, který používá česká policie.
Policejní autobus Iveco Bus Crossway.

Přibližně dvacetitunový kolos v modré metalíze bude vybaven dieselovým motorem o objemu 8700 ccm s výkonem 265 kW. Chybět v něm nebude například kávovar, lednice zabudovaná v palubní desce nebo rádio s DVD a dvěma monitory.

Samozřejmostí je světelná a zvuková signalizace, stejně tak LED zrcadlový nápis umístěný na předním okně. Boční skla budou dvojitá s přibližně šedesátiprocentním zatmavením. U zadního okna bude tónování ještě výraznější. Podle uzavřené smlouvy by mělo mít maximálně dvacetiprocentní propustnost. Navíc bude opatřeno bezpečnostní fólií proti rozbití.

Autobus přepraví až 33 osob a řidiče. Sedačky má rozmístěné po dvojicích po obou stranách ve směru jízdy. Uspořádání bude ale možné změnit, aby ve vozu vznikly dva konferenční prostory – jeden vlevo, druhý vpravo. Každý z pasažérů bude mít rovněž k dispozici reflexní vestu.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky