12. února 2019 5:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policejní autobus pro vyvolené. Zatmavený speciál bude stát přes šest milionů

Policejní VIP autobus bude určený pro převoz chráněných osob. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní VIP autobus bude určený pro převoz chráněných osob. | foto: MAFRA

PRAHA Policejní sbor rozšiřuje svůj vozový park. Do poloviny letošního roku by jej měl doplnit speciálním VIP autobusem za více než šest milionů korun. Ochranná služba v něm bude přepravovat důležité tuzemské i zahraniční osobnosti.

Policejní speciál značky Iveco Buss Crossway dodá policii společnost Tezas servis, jež zvítězila ve výběrovém řízení. Strážci zákona za něj zaplatí 6 105 055 korun včetně DPH. Převzít by si jej měli nejpozději poslední červnový den letošního roku, jak vyplývá z veřejného registru smluv.

„Policie k nákupu přistoupila na základě požadavku Ochranné služby PČR a potřeby provozování autobusů s vyšším standardem pro přepravu VIP osob, to znamená chráněných osob, mezi které patří například ústavní činitelé ČR a zahraniční delegace,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Jozef Bocán.

Policie podle něj momentálně provozuje celkem 75 autobusů s přepravní kapacitou více než 30 osob. Často je využívá třeba Úřad vlády nebo ministerstvo zahraničí. Pořizované VIP vozidlo s vyšším standardem ale bude v policejním vozovém parku první svého druhu.

Autobus Iveco Bus Crossway, který používá česká policie.
Policejní autobus Iveco Bus Crossway.

Přibližně dvacetitunový kolos v modré metalíze bude vybaven dieselovým motorem o objemu 8700 ccm s výkonem 265 kW. Chybět v něm nebude například kávovar, lednice zabudovaná v palubní desce nebo rádio s DVD a dvěma monitory.

Samozřejmostí je světelná a zvuková signalizace, stejně tak LED zrcadlový nápis umístěný na předním okně. Boční skla budou dvojitá s přibližně šedesátiprocentním zatmavením. U zadního okna bude tónování ještě výraznější. Podle uzavřené smlouvy by mělo mít maximálně dvacetiprocentní propustnost. Navíc bude opatřeno bezpečnostní fólií proti rozbití.

Autobus přepraví až 33 osob a řidiče. Sedačky má rozmístěné po dvojicích po obou stranách ve směru jízdy. Uspořádání bude ale možné změnit, aby ve vozu vznikly dva konferenční prostory – jeden vlevo, druhý vpravo. Každý z pasažérů bude mít rovněž k dispozici reflexní vestu.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na Lidovky.cz