Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Modernizace drah: výpravčí přijdou o práci

Česko

PLZEŇ Pět desítek výpravčích a dozorců výhybek ušetří České dráhy (ČD) na budovaném koridoru z Plzně do Chebu, jehož 105 km bude hotových na podzim 2011. Zajistí to nový dispečink dálkového řízení tratě v Plzni, který už obsluhuje první hotový úsek Plzeň–Stříbro, kde dráhy uspořily 11 výpravčích a několik dozorců výhybek. Informoval o tom ředitel regionálního centra provozu ČD v Plzni Josef Chaloupka. Na celé trati zůstanou výpravčí pouze v Plané a v Mariánských Lázních, ostatní stanice a zastávky budou od podzimu 2011 bez lidí.

„Nový koridor z okraje Plzně do Chebu už je zhruba z poloviny hotový,“ dodal. Stavby jsou rozděleny na tři části, první, z Plzně do Stříbra, je dokončená, další, Cheb–Planá a Stříbro–Planá, budou hotovy do konce příštího roku, respektive do listopadu 2011. Celá stavba si vyžádá 13,5 miliardy Kč, v čemž je zahrnut kromě nových kolejí, trolejí, výhybek a zabezpečovacího a sdělovacího zařízení také nový dispečink. Ten by měl snížit riziko nehody způsobené lidskou chybou. Člověk je zařízením výrazně hlídán, dodal ředitel.

Vlaky budou rychlejší „Dálkové řízení provozu koridoru zajistí zejména bezpečnost na trati a zvýší komfort cestujících. Na celé trati se zkrátí cestovní doby mezi Chebem a Plzní o deset minut oproti současnému grafikonu,“ řekl Chaloupka.

Po skončení výstavby by se na trať měly dostat nové vagony.

Celou trať budou řídit dva dispečeři. Už dnes jeden z nich řídí úsek Plzeň–Stříbro. Na šesti počítačových terminálech vidí průjezdy vlaků, časy, poruchy, dálkově může prohlížet kamerou dění na stanici, čidla mu ukážou nepovolené vstupy do drážních objektů a může také například z plzeňské kanceláře elektricky ohřívat výhybky.

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...