3. listopadu 2015 15:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Modernizace hotelu v Chrudimi? Firmy se pokusily o dotační podvod za 25 milionů

Soud - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pražské Vrchní státní zastupitelství obžalovalo osm lidí a tři firmy kvůli zakázce na modernizaci chrudimského hotelu Bohemia. Podezírá je z pokusu poškodit finanční zájmy Evropské unie a z pokusu o dotační podvod za 25,2 milionu korun. Na webu zastupitelství to v úterý uvedl státní zástupce Adam Borgula.

Obvinění podle něj v rámci projektu modernizace hotelu financovaného z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod uváděli nepravdivé údaje a v žádostech o proplacení nákladů předkládali nepravdivé dokumenty.

„Tímto jednáním byla obviněnými následně také neoprávněně předložena Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod žádost o platbu ve výši 25 196 869,11 Kč s DPH, přičemž k jejímu vyplacení nedošlo,“ uvedl Borgula.

Česká televize před časem uvedla, že případ souvisí i s vyšetřováním zakázky na opravu Národního hřebčína v Kladrubech. Pojítkem v obou případech je podle České televize stavební společnost Metrostav, která opravovala chrudimský hotel rovněž vyšetřovaný v souvislosti s hřebčínem. Mluvčí Metrostavu František Polák loni potvrdil, že mezi obviněnými figuruje i tato stavební firma.

Dva roky mimo provoz

Kvůli oběma případům v roce 2013 zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu na radnici v Chrudimi a v Regionální radě regionu Severovýchod v Hradci Králové. Devět lidí ze stavebních firem a hřebčína bylo později obviněno.

Hotel Bohemia vlastnila společnost Homa holding. Na modernizaci budovy dostala evropskou dotaci přes 43 milionů korun, která byla později pozastavena kvůli vyšetřování zakázky na opravu hřebčína v Kladrubech nad Labem. Na obou se podílel Metrostav. Stavební práce se pak zastavily. Homa holding od smlouvy na poskytnutí dotace odstoupil a majitel firmu i s hotelem prodal jiné společnosti.

Samotný hotel Bohemia je tak kvůli opravám od ledna 2013 stále mimo provoz.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz