Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Morava má první pivní lázně

Česko

Rekreovat se už lze i v čokoládě, podnikatelé hledají nové nápady

FRÝDEK-MÍSTEK Je libo koupel v pivě nebo v čokoládě? Zatímco v Karlových Varech zůstávají u klasických lázeňských procedur, na Moravě vznikají nové lázně s netradičními metodami.

Možnost dopřát si relaxační koupel v pivu a ještě přitom popíjet pěnivý mok mají od tohoto týdne turisté v Beskydech. Originální pivní lázně v kádi otevírá tříhvězdičkový hotel Bahenec v Písku u Jablunkova. Licence i kompletní vybavení je z Rakouska, kde pivní lázně fungují deset let. Pivní procedury mají pomoci vyplnit dobu mimo turistickou sezonu na jaře a na podzim, řekl majitel hotelu Alexandr Hradil, který chce projekt pivních lázní rozšířit i do sousedních zemí.

„V lázni je horký kal a základní ingredience pro výrobu piva, tedy sladový ječmen a chmel. Receptura Bier Bottich Bad je chráněná. Základní ingredience se dovážejí z Rakouska, podléhá to obchodnímu a výrobnímu tajemství a obchodní známce,“ uvedl Hradil s tím, že pořizovací náklady včetně licence se pohybují v řádech milionů korun.

V Česku fungují pivní lázně ještě v Chodové Plané u Mariánských Lázní a v Harrachově, jsou ale jiného typu. „V Chodovaru se lidé koupou ve vanách a v Harrachově to od nich odkoukali,“ popsal Hradil.

Recepturu BBB vymyslela před deseti lety rakouská hoteliérka Hedwig Bauerová. „Nápad pivních lázní je deset let starý. Vymysleli jsme, že k vanám dáme i pivní pípy, aby si lidé při lázni mohli čepovat pivo. Člověk se v tom může koupat 20 minut, přitom může jedno nebo dvě piva vypít, ne více. Po pivní lázni následuje nejméně půlhodinová relaxace na posteli z ovesné slámy. Tělo se uvolní a příjemně voní, lidé z toho mají hebkou kůži a líbí se jim to,“ řekla podnikatelka, která prodala sedm licencí v Rakousku a po jedné do Česka, Německa a Švýcarska.

„Koupili jsme licenci pro Česku republiku, Slovensko a Polsko a v průběhu příštího roku se tam budou rozšiřovat. Budeme hledat takové partnery, kteří nám zajistí, že nebudou porušovat licenční smlouvy. Počítáme s tím, že v ČR otevřeme sedm až osm lázní, v Polsku kolem deseti na Slovensku kolem šesti,“ řekl Hradil.

Ideální teplota pivní lázně by se měla pohybovat v rozmezí 35 až 37 stupňů Celsia. „Dvoumístné kádě jsou třísetlitrové. Do kádě je hnán i teplý vzduch s ozonem, funguje to jako perličková lázeň,“ dodal Hradil. Kúra ale není zadarmo - v Rakousku stojí pivní relaxační kúra pro jednu osobu 55 eur (asi 1500 korun), hotel prodává tříhodinovou proceduru včetně finské sauny za 1400 korun, ale pro dvě osoby. Pro jednu osobu je cena 1700 korun, je totiž třeba více extraktu a více vody. Najednou se mohou vykoupat tři dvojice.

Nemáte rádi pivo? Pojďte na čokoládu!

Koupat se ale na Moravě není nutné jen v pivu. Ti odvážnější si už vyzkoušeli také koupel v čokoládě. V Centru regenerace v Buchlovicích ji nabízejí v nejrůznějších podobách. „Teď kvůli rekonstrukci zázemí momentálně nenabízíme koupele v čokoládě. Předpokládám, že je znovu otevřeme v prvním pololetí příštího roku. Zájem ale stoupá o čokoládové zábaly či čokoládový wellness rituál,“ potvrdila LN provozovatelka lázní Marcela Šťastná.

Právě v její hlavě se před několika lety myšlenka netradičních lázní vylíhla, když podobný typ relaxace objevila na zahraničních internetových stránkách. Musela si ale vyvinout svoje postupy. A zřejmě úspěšně. „Za tu dobu se tu vystřídaly už stovky lidí,“ potvrdila. Čokoládová koupel a zábal podle ní zabraňují jemným vráskám, vrací pokožce minerály, aminokyseliny a obnovují ochrannou vrstvu kůže. Lidé se přitom nekoupou přímo v čokoládě, ke kúrám v Buchlovicích využívají především čokoládový prášek. A také servírují čokoládu v nejrůznějších podobách. Kdo by si myslel, že do Buchlovic jezdí pouze ženy, ten se hluboce mýlí - sladkou formu relaxace už ocenili také muži. Ostatně stejně jako na Jablunkovsku v pivních lázních už jsou mezi prvními objednávkami často manželské páry.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: