Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Morava vzdoruje stoleté vodě

Česko

  7:05aktualizováno  22:40
TŘINEC - Kvůli rozvodněným moravským řekám musely být desítky lidí evakuovány a další se na evakuaci připravují. Záplavy si vyžádaly život starší ženy z Třince, v Zubří na Vsetínsku strhla voda menší dům, někde jsou domácnosti bez elektřiny či tepla. Nejkritičtější je situace v Moravskoslezském kraji a na severu Zlínského kraje, v úterý tam navíc bude opět pršet.

V Hranicích na Moravě se řeka Bečva vylila z břehů a zaplavila přilehlé ulice a domy foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Uzavřeno je několik železničních tratí a desítky silnic. Deset moravských přehrad se už zcela naplnilo. Vláda na odstraňování následků záplav nasadí 800 vojáků.

Pomoc postiženým oblastem

Přispívat lze na sbírkové konto ostravsko-opavské Diecézní charity, a to na účet 5015003434/5500 s variabilním symbolem 333. Lidé mohou přispět i prostřednictvím dárcovských SMS ve tvaru: DMS POVODNE 2010, kterou odešlou na číslo 87777. Cena je 30 korun.

Nejvydatnější srážky se nadále očekávají v Moravskoslezském, Zlínském a Olomouckém kraji, extrémní ohrožení platí pro Vsetínsko, Frýdecko-Místecko, Karvinsko, Novojičínsko a Ostravsko. Na jižní Moravě hrozí povodně v okresech Hodonín a Břeclav. Na severu Moravy a na Zlínsku by podle meteorologů mělo vydatně pršet až do úterního večera, v nižších polohách má spadnout deset až 50 milimetrů a na horách až 150 milimetrů srážek. Déšť by měl ustávat v noci na středu. Kromě záplav varují meteorologové i před polomy.

Obec Ústí na Vsetínsku leží na řece Bečvě, která dosáhla kritického stavu

Kritická situace je na Karvinsku a Frýdecko-Místecku - všech pět přehrad je plných. Vlivem deštů se vyčerpala jejich schopnost zadržovat vodu, která nyní odtéká bezpečnostními přelivy. Její množství tak už nelze zadržovat. Rezervy do výšky 1,5 až tří metrů mají jen přehrady Slezská Harta na Bruntálsku a Kružberk na Opavsku, kde nebyly srážky tak silné. "Při těchto enormních srážkách to neznamená žádnou mimořádnou situaci," řekl mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.

Silný proud vody rozvodněného potoku v Zubří na Vsetínsku v části Háje strhl menší chatku i vedle stojící garáž. Voda začíná podemílat i blízký větší rodinný dům. Z místa hasiči evakuovali několik osob, přírodní živel však hasičům zásah komplikuje. Odpoledne se hladiny většiny toků na Vsetínsku stabilizovaly nebo dokonce klesly, záchranáři i obyvatelé postižených oblastí však zůstávají vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí ve střehu.

Nejhůře postižené oblasti

Mapa nejvíce postižených oblastí, které zasáhla velká voda.

K večeru začaly hladiny toků zvolna klesat. Vzestupy se podle meteorologů zpomalily na dolní Olši, střední Bečvě, a částečně na dolní Odře a dolní Moravě. Nadále stoupá dolní Bečva. Intenzivní deště se však zřejmě vrátí a hladiny na ně budou rychle reagovat vzestupem.

"Vypadá to nadějně, v drtivé většině případu hladily kulminovaly a začaly klesat, na Odře ve Svinově a Bohumíně je stabilní stav. Srážky se výrazně zmírnily, důsledkem toho je i pokles hladin," uvedl kolem půl desáté mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček. Podle něj by sice podle prognózy mělo dále pršet, ale srážky by měly být méně intenzivní, takže by měl pokračovat i pokles hladin a situace by se měla zlepšit. Oblačnost se podle Vlčka odsouvá směrem na západ.

Pomůžou vojáci
Vláda rozhodla o možnosti nasadit mimo záchranný systém celkem 800 vojáků, už nyní o ně mohou kraje žádat. První žádost podle ministra obrany Martina Bartáka vláda obdržela od hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase, který vojáky požádal o 500 mužů především pro odstraňování následků povodní.

Nárok na pomoc

Lidé, kteří se kvůli záplavám ocitli v hmotné nouzi, mohou dostat mimořádnou okamžitou pomoc ve výši až 46.890 korun. O tuto dávku se žádá na obecním úřadě v místě trvalého bydliště žadatele.

Lidem, kteří pomáhají jiným nebo zachraňují majetek, jsou zaměstnavatelé povinni poskytnout pracovní volno.

Barták po mimořádném jednání kabinetu zdůraznil, že integrovaný záchranný systém pracuje bez problémů a vojáci budou případně nasazeni právě až v následné fázi odstraňování následků. V podvečer hodlá ministr Barták postiženou Moravu navštívit, předpokládá přistání v Olomouci a Ostravě, navštívit by měl i Přerovsko.

Bohumín čeká stoletou vodu
V Bohumíně na Karvinsku voda zaplavila už tři městské a dvě místní části města. "Město se připravuje na příchod stoleté vody," řekla mluvčí radnice Lucie Balcarová. Podle meteorologů hladina dolního toku řeky Olše přesáhla úroveň stoleté vody. Částečně zaplavený je také Starý Bohumín, a to kvůli spodním vodám a místním potokům

Z Bohumínské městské nemocnice musejí být kvůli možnému zatopení elektrické rozvodny evakuováni pacienti. Část města je bez elektrického proudu. Evakuovat 100 pacientů museli i v lázních Darkov v Karviné, ve kterých voda vytopila sklepy a kotelnu.

Čtěte také:

Kvůli uzavřeným zatopeným silnicím je Karviná téměř odříznutá od světa, nedá se z ní prakticky vyjet. S omezením přes den fungovala jen železnice. Zhruba po dvou hodinách se podařilo zprovoznit část silnice směrem na Ostravu, hlavní tah byl ale poté opět uzavřen kvůli zaplavené silnici. Město je tak znovu téměř odříznuté od světa, nedá se z něho vyjet autem ani jinými směry. Do města se dá dostat jedině složitě objížďkou přes Polsko a po železnici.

Lidé v Ostravě nechtějí opustit domy
Povodňová situace se dále komplikuje i v Ostravě. Nejohroženějšími oblastmi jsou stále Žabník v Koblově v městském obvodu Slezská Ostrava, odkud lidé museli být evakuováni už v noci. Problémy jsou i v oblasti Tabulky, jež je rovněž součástí Koblova, a také v Antošovicích. Část obyvatel z těchto míst byla evakuována odpoledne. Mnoho lidí však při evakuaci odmítá spolupracovat a nechce opustit své domovy, uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

V místě je zhruba desítka rodinných domků, které však většina lidí nechce opustit. "Jezdí mezi nimi hasiči na loďkách a snaží se je přesvědčit, aby místo opustili. Voda rapidně stoupá, nevím, na co lidé čekají," řekl starosta městského obvodu Slezská Ostrava Antonín Maštalíř.


Voda se blíží k dálnici
Letošní povodně už mají také první oběť. V Třinci se v rozvodněném potoce utopila 69letá žena. VÍCE ZDE

V Karviné a Českém Těšíně zasedaly krizové štáby, v Třinci jednala povodňová komise. Mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková v průběhu dne konstatovala, že situace je kritická. "Olše je na nejvyšší úrovni od roku 1949, dokonce výše než byla v roce 1970, kdy strhla most s několika hasiči. Voda stále stoupá, nadále má pršet," popsala situaci Havlíková.

Čtěte více o situaci v Polsku

Ve Strážnici na Hodonínsku museli v poledne vyhlásit vodohospodáři na řece Moravě třetí a nejvyšší stupeň povodňové aktivity - ohrožení. Situace je ale dobrá. Kapacita koryta ve městě je dostatečná a rozlivy nehrozí, řekl vedoucí dispečinku podniku Povodí Moravy Marek Vyskot.

Voda zatím v Jihomoravském kraji neohrožuje životy lidí ani jejich majetek. Stále ale prší. Povodňové komise doporučily preventivní opatření hlavně na Hodonínsku. Hasiči tam proto staví mobilní hráze, plní pytle pískem a na hráze pokládají geotextilie.


10 tisíc domácností bez proudu

Kalamitní stav vyhlášený energetiky pro celý Moravskoslezský kraj a Vsetínsko nadále trvá. Vlivem silného větru a hustého deště zůstává v šest večer v kraji bez proudu asi 7000 domácností, což je o zhruba třetinu méně než dopoledne. Poruchy na vysokém i nízkém napětí přetrvávají na Krnovsku, Novojičínsku, Karvinsku, Opavsku i Ostravsku. V částech Ostravy jsou desítky domácností také bez tepla a teplé vody, řekli regionální mluvčí ČEZ Alice Lutišanová a Dalkie ČR Milan Wagner.

Uzavřená železnice i silnice

Nesjízdných jsou na Moravě kvůli záplavám desítky silnic. Voda se na místní komunikace podle Národního dopravního informačního centra vylila z koryt v okresech Přerov, Vsetín, Nový Jičín, Kroměříž, Hodonín, Zlín, Karviná či Frýdek-Místek.

Rozvodněné toky komplikují také dopravu na Ostravsku, kde je uzavřeno asi deset silnic. Policisté již museli uzavřít i hlavní tahy mezi Karvinou a Českým Těšíně. Omezení je také na silnici spojující Třinec s Ostravou a mezi Kopřivnicí a Frenštátem pod Radhoštěm. V Ostravě je omezena městská hromadná doprava, spoje nabírají zpoždění.


Policisté žádají řidiče, aby respektovali jejich pokyny a na mokrých silnicích neriskovali. V Ostravě je omezena městská hromadná doprava, spoje nabírají zpoždění.

Na několika železničních tratích na Moravě zůstává v souvislosti se záplavami zastaven provoz. Podle informací Správy železniční dopravní cesty to bylo v 16:00 na čtyřech tratích, některé jsou omezené po jedné koleji. Všechny hlavní tratě jsou však sjízdné, uvedl mluvčí SŽDC Pavel Halla.

Mimo provoz je nadále úsek Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm, kde regionální vlaky nahradila autobusová doprava. Podle železničářů jsou mimo provoz také úseky Frýdlant nad Ostravicí - Kunčice pod Ondřejníkem, Frýdek-Místek - Lískovec u Frýdku a Valašské Meziříčí - Rožnov. Úseky jsou zatopené. Kvůli stoupající vodě je uzavřen železniční koridor mezi Prahou a Ostravou v úseku Polanka - Svinov. Termín obnovení provozu není znám.


V Moravskoslezském kraji je uzavřena řada silnic, v některých úsecích nejezdí vlaky a nejde elektřina. Na řadě míst kolabuje automobilová doprava. Podle policie bude v nejbližší době zaplavena dálnice D1 mezi Bohumínem a Ostravou.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!