Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Moravané poprvé jednotně

Česko

  11:39
BRNO - Po deseti letech znovu do boje. V roce 1996 ztratily moravské strany své zastoupení v parlamentu a teď se hodlají vrátit. Nebo znovu prohrát, jak dodávají někteří politologové.

Nové politické uskupení Moravané má prolomit bránu do parlamentu. foto: ČTK

Představitelé moravských hnutí troubí k útoku. Po letech roztříštěnosti, změn názvů a zkratek s malými a velkými písmeny se sloučili do jediné strany. Pod názvem Moravané hodlají kandidovat ve všech krajích, kam byť jen cípem zasahuje historické území Moravy, a navíc v Praze, kam se prý desetitisíce Moravanů odstěhovaly za prací.

„Dáváme signál voličům. Domluvili jsme se, spojujeme se - a stejně by se měli zachovat i lidé na Moravě,“ tvrdí předseda Moravanů Pavel Dohnal. Mnoho lidí jim prý dá hlas i jako protestní, protože nesouhlasí s politikou velkých stran.

Moravská politika v detailech aneb jak se měnily moravské strany a jejich zkratky

1. 4. 1990

Vzniká Hnutí za samosprávnou demokracii - Společnost pro Moravu a Slezsko (HSD-SMS) s předsedou Boleslavem Bártou

7. 8. 1990

Vzniká Moravská národní strana (MNS) s předsedou Ivanem Dřímalem

18. 5. 1991

MNS uzavřela koalici se Stranou moravského venkova

7. 9. 1991

V Šumperku vzniká jako Platforma moravskoslezského hnutí HSD-SMS Moravskoslezské hnutí (MSH)

2. 1. 1993

HSD-SMS přijímá nový název Hnutí za samosprávnou demokracii Moravy a Slezska (HSDMS)

15. 1. 1994

HSDMS se mění na Českomoravskou stranu středu (ČMSS)

18. 6. 1994

Brněnské křídlo ČMSS se odtrhlo na protest proti programové linii předsedy Jana Kryčera a vytvořilo Hnutí samosprávné Moravy a Slezska (HSMS).

27. 12. 1994

Koalice přejmenována na Českomoravskou unii středu

28. 12. 1995

Zemský sněm Moravskoslezského hnutí (MSH) rozhodl o zrušení MSH a o jeho sloučení s MNS

24. 2. 1996

HSMS se ruší formou sloučení s Moravskou národní stranou

9. 3. 1996

Frakce Moravské národní strany se sloučila s HSMS a byl vytvořen nový subjekt s názvem Hnutí samosprávné Moravy a Slezska-Moravské národní sjednocení (HSMS-MNS, později užíváno i HSMS-MNSj)

3. 12. 1996

Slučovacím sjezdu vzniká Českomoravská unie středu, kde se Českomoravská strana středu (ČMSS), Liberálně sociální unie (LSU), Zemědělská strana (ZS) a Křesťanskosociální unie (KSU) sloučily v jedinou politickou stranu

5. 4. 1997

Sloučením Českomoravské unie středu a Moravské národní strany vzniká Moravská demokratická strana (MoDS) s předsedou Ivanem Dřímalem; HSMS-MNS od chystané integrace ustoupila

17. 12. 2005

MoDS se sloučila s HSMS-MNS v jeden subjekt s názvem Moravané

Zemské uspořádání už není hlavní téma
„Nemáme tolik peněz na kampaň, ale jsme schopni oslovit voliče, známe náš region,“ tvrdí Dohnal. O víkendu strana vytvořila svůj program, který již nestaví do popředí jen obnovení zemského uspořádání, ale i decentralizaci daňového systému, zlepšení sociálního postavení rodin a reformu zdravotnictví.

Politologové jsou ale velice opatrní. „Sloučení udrží nyní stranu při existenci,“ míní Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity, který se moravským hnutím odborně věnuje. Podle něj mají šanci spíše v komunálních volbách. „Průlom z 90. let se opakovat nebude. Muselo by dojít ke složitému vývoji, například k silnému ekonomickému pnutí mezi Čechami a Moravou, a k tomu by musela přijít charismatická osobnost,“ domnívá se. Podle něj ani identita s regiony není tak silná jak dřív, zejména na severu.

Ivan Dřímal, který stál patnáct let v čele moravských uskupení, ale pro některé z Moravanů je nepřijatelný, také myslí, že šance jsou jinde než v parlamentu. „Nenastala doba, aby se tam moravské strany výrazněji prosadily, nevylučuji ale, že přijde,“ tvrdí. Za šanci má komunální a krajské volby.

Moravané nyní hledají osobnosti na kandidátky v osmi krajích, kde se budou ucházet o hlasy. „Našim přáním je v republice získat pět procent hlasů,“ kasá se Dohnal. V minulých volbách se ale vždy pohybovali pod jedním procentem a pětiprocentní hranici nepřesáhli ani v tradičně nejsilnější oblasti - na jihu Moravy. Nyní sázejí i na spolupráci s nestraníky a dalšími politickými hnutími.

Morava a politici během patnácti let
1990: Promoravské strany získaly křesla ve všech parlamentních komorách, Federální shromáždění označilo zrušení Moravskoslezské země za nespravedlivé a totalitní. Při sčítání lidu se 1,3 milionu lídí přihlásilo k moravské národnosti.
2006: Promoravské strany nejsou ani v jihomoravském krajském zastupitelstvu, také moravskou národnost už tak výrazně proklamuje jen málo obyvatel.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!