13. února 2017 11:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Moravský Krumlov chce zabránit cestě Slovanské epopeje do Číny

Slovanská epopej: Husitský král Jiří z Poděbrad (1462) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovanská epopej: Husitský král Jiří z Poděbrad (1462) | foto: NG Praha

BRNO Moravský Krumlov vyzývá otevřeným dopisem ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), aby zabránil vývozu Slovanské epopeje do Číny. Hrozí tam její zničení kvůli špatným podmínkám, prohlásil v pondělí na tiskové konferenci v Brně starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09). V Krumlově bývalo dílo Alfonse Muchy vystavené.

Epopej nyní z Prahy zamíří na tři měsíce na výstavu do Japonska, vernisáž v Tokiu je 7. března. Po ní má být v Číně.

Proti podmínkám v Japonsku Třetina neprotestuje, ale nelíbí se mu, že musejí plátna cestovat. „Jsem obecně proti vývozu, ale nemůžu zpochybňovat výstavní prostory v Japonsku, které jsou velmi profesionální. V Číně to ale neplatí. Tam je špatná vlhkost a teplota. Od dob vzniku jsou v plátnech plísně, které nyní spí. Když se změní prostředí, které nebude kvalitní, hrozí, že houby začnou růst a plátna se zničí,“ zdůraznil Třetina.

Podle něj by se měla Slovanská epopej vrátit z Japonska zpátky do České republiky. „Nejvíce poškozená plátna je potřeba zrestaurovat a potom se může rozhodnout, kde budou vystavená,“ dodal Třetina. Apeluje proto na ministra Hermana, aby vystavení v Číně zabránil.

„Zabráníte tím zničení cenného díla, před kterým experti varují. Jsem si jistý, že i Vy chcete pro budoucí generace zachovat tuto kulturní památku. V opačném případě byste neměl být ministrem kultury České republiky,“ píše Třetina Hermanovi a pokračuje: „Stejně jako jste zodpovědný za vydání rozhodnutí k vývozu, jste osobně jako ministr odpovědný za případné škody, které tím vzniknou.“ Třetina uvedl, že se ministr při povolení vycestování obrazů opírá o záznam o prohlídce díla, podle níž lze epopej vyvést. Třetina ale tvrdí, že prohlídka nebyla dostatečná a jiní experti, například Karel Sretti nebo Josef Štulc, jsou názoru, že je přeprava obrazů nevhodná a hrozí nenávratné poškození.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz