Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Česko

Motol pozastaví plánované operace. Pražská nemocnice reaguje na vysoký počet hospitalizovaných s covidem

Fakultní nemocnice Motol. (27.3.2020) foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Nemocnice v pražském Motole pozastaví plánované operace a další odkladné výkony. Reaguje tak na vysoký počet hospitalizovaných s covidem, oznámil ve středu v Rádiu Zet ředitel nemocnice Miroslav Ludvík. Téměř padesát pacientů v nemocnici potřebuje intenzivní péči. Dvě třetiny z nich jsou nenaočkovaní. Nemocnice bojuje i s nedostatkem personálu.
  15:45

Ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miroslav Ludvík řekl, že nemocnice bude muset plně přezbrojit na takzvaný covidový režim.

„To bude znamenat, pravděpodobně s platností od pondělí, ukončení těch plánovaných výkonů, a přechod pouze na urgentní medicínu, s tím, že na každé klinice se vyčlení zhruba třetina lůžek pro covidové pacienty,“ sdělil Ludvík na Rádiu Zet.

Situace se podle něj zhoršuje den ode dne, dnes se to ale změnilo na zhoršení z hodiny na hodinu. „V této chvíli máme asi 120 covidových pacientů, z nichž 13 je v těžkém a 34 ve středním stavu. Takže zhruba 50 lidí vyžaduje intenzivní péči. A to už jsou relativně velká čísla,“ řekl Ludvík v rozhovoru. 

V těžkých stavech jsou podle Ludvíka dvě třetiny neočkovaných. „Pokud jsou v těžkém stavu očkovaní, tak to jsou většinou kategorie 75+, které nestihly třetí dávku vakcíny,“ dodal.

Ředitel nemocnice také upozornil na nedostatek personálu, se kterým se nemocnice potýká. Mnoho zdravotníků totiž čerpá osmi tisícový bonus, který mohou využít na pobyt v lázních. „Výrazným způsobem to komplikuje situaci, protože máme docela dost lidí v těch lázních, a zároveň máme v 125 nakažených zaměstnanců v izolaci,“ řekl Ludvík.

Takto masivní nárůst nakažených Ludvík neočekával, přičítá to ale delta variantě, která je extrémně nakažlivá.

Středočeské nemocnice zatím situaci s covidem-19 zvládají, není proto nutné vyhlašovat stav nebezpečí nebo žádat vyhlášení nouzového stavu, rozhodl ve středu středočeský krizový štáb.

„Prozatím jsme ve Středočeském kraji zhruba na polovině čísel z jarní vlny. Nemocnice zatím situaci zvládají, velmi pomáhá nasazení armády,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík. Ve středočeských nemocnicích je nyní 318 pacientů s koronavirem, z toho 42 na jednotkách intenzivní péče. Přímo v oblastních krajských nemocnicích je na JIP 27 pacientů, z nichž 22 nebylo očkováno.

FN Brno také omezuje ambulantní provoz

I Fakultní nemocnice Brno ve středu oznámila omezení odkladné péče do odvolání. „Z důvodu zahlcení covid+ pacienty a nedostatku personálu je FN Brno nucena přistoupit k omezení ambulantních provozů,“ informovala nemocnice na Twitteru. Situace na jižní Moravě je jedna z nejvážnějších v Česku.

Kraj je na prvním místě v počtu pacientů s covidem v nemocnicích, leží jich tam přes 900. Oproti úterý se zvýšil ze 136 na 150 počet nakažených na jednotkách intenzivní péče. Ve středu to sdělila mluvčí kraje Alena Knotková. Nejvíce pacientů je ve Fakultní nemocnici Brno, a to přes 180. 

Jihomoravský hejtman Jan Grolich se má k možnému zavedení protiepidemických opatření v kraji vyjádřit později odpoledne, krajský koordinátor péče o covid pacienty Vladimír Šrámek před odpoledním jednáním s krajskou hygienickou stanicí a Grolichem ale uvedl, že omezení nebo zrušení velkých společenských akcí považuje za logický krok.

Nemocnice Vyškov hlásí stav krajní nouze

Ve středu situace vyeskalovala v Nemocnici Vyškov, která vyhlásila stav krajní nouze. Oznámil to ředitel nemocnice Zdeněk Horák. Nemocnice vyčerpala všechna lůžka a není schopná vytvořit nové kapacity. Při dalším přidávání lůžek nemůže garantovat očekávaný rozsah a kvalitu poskytované péče. Podle Horáka je v zařízení 72 pacientů s nákazou na standardních lůžkách a osm na jednotce intenzivní péče.

Horák uvedl, že nemocnice zvýšila kapacitu intenzivních lůžek na ARO i JIP pro covidové pacienty, a proto zůstala pro necovidové pacienty z celého vyškovského okresu pouze dvě lůžka na ARO a dvě lůžka na JIP.

„Těmito opatřeními nemocnice vyčerpala kvalifikovaný nelékařský personál. V případě zaplnění všech lůžek s umělou plicní ventilací už nemocnice nebude schopna poskytnout péči dalšímu pacientovi, který by vyžadoval intenzivní péči s umělou plicní ventilací,“ uvedl Horák.

Připomněl, že v uplynulých týdnech bylo zrušeno poskytování péče na interně, ORL, plicním oddělení, neurologii, chirurgii, dětském oddělení, rehabilitaci i následné péči, aby se personál přemístil na nově vzniklá covidová oddělení. Proto nemocnice pozastavila neakutní operativu a plánuje i omezení ambulantní péče.

Stav hromadného postižení osob už v úterý oznámila jako první nemocnice v kraji Nemocnice Kyjov, která se téměř dostala do stavu, v němž se o pacienty na oddělení ARO s potřebou plicní ventilace nemůže postarat odborně vyškolený lékař.

Autoři: ,