Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -5 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mozek policejní reformy Laube pobírá rentu jako Klaus. K platu dostává kolem 50 tisíc

Zdeněk Laube | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Laube | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA  Architekt policejní reorganizace Zdeněk Laube, který odešel od bezpečnostního sboru a od Nového roku začal pracovat na České poště, pobírá každý měsíc rentu přes 50 tisíc korun. Informaci se podařilo zjistit na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Zprávu přineslo na základě vlastního výpočtu datové oddělení Českého rozhlasu.

U policie skončil Laube, hlavní architekt policejní reorganizace, ze dne na den kvůli zdravotním komplikacím. Tak alespoň odůvodnil jeho náhlý odchod policejní prezident a jeho nadřízený Tomáš Tuhý. Od Nového roku ale začal po krátkém angažmá na ministerstvu vnitra pracovat na České poště jako vedoucí odboru inspekce, které spadá pod tentýž resort.

Vedle platu ale Laube ještě pobírá měsíční výsluhu za práci u policie. Renta činí podle výpočtu Českého rozhlasu (ČRo) zhruba 51 tisíc. „Výsluhu jsme spočítali z výše Laubeho platu a odměn za rok 2015, které jsme získali na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. A vyšlo nám, že bere asi 51 tisíc korun,“ upřesňuje datový novinář Jan Cibulka.

Podobnou částku měsíčně pobírá i bývalý prezident republiky Václav Klaus nebo někteří jiní bývalí policisté. Mezi ně patří například bývalý šéf generální inspekce Ivan Bílek s výsluhou skoro 70 tisíc či bývalý náměstek na prezidiu Jiří Houba. Ten dostává 62 tisíc. Průměrná výše příspěvku pro policistu je přitom kolem 11 tisíc korun.

K částce lehce přesahující 50 tisíc se podle ČRo dopočítal také expert na policejní právo Petr Tomek. „Výsluhový příspěvek je jedním z výsluhových nároků příslušníků bezpečnostních sborů. Je možný dvojí výpočet a poskytuje se ten, který vyjde příznivěji pro příslušníka,“ říká právník a policejní odborář Tomek.

Zdeněk Laube

Samo ministerstvo výši renty odmítlo prozradit. Ani Laube se k částce nechtěl nijak vyjadřovat. Podle odůvodnění ministerstva, které získal ČRo, prý Laube nedal souhlas s poskytnutím svých osobních údajů. „Nejsou splněny ani další zákonné podmínky pro poskytnutí žádané informace,“ cituje veřejnoprávní médium dále z odůvodnění.

Zákon sice umožňuje pobírat vedle platu ještě desetitisícové výsluhy, v minulosti se přesto politici několikrát vyslovili v opačném duchu. Uvažovali o tom, že zakážou, aby bývalí policisté od státu pobírali zároveň výsluhu a plat od státu. K tomu ale nakonec nikdy nedošlo.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...