21. dubna 2017 10:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečekaný mráz škodí vinařům i pěstitelům ovoce. Nejvíc na jižní Moravě

Vinaři a ovocnáři bojují proti mrazu. V sadech firmy Pomona Těšetice na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vinaři a ovocnáři bojují proti mrazu. V sadech firmy Pomona Těšetice na... | foto: ČTK

BRNO/TĚŠETICE Noční mrazy postihly vinice na jižní Moravě. Jak velké škody přinesly, zatím není jasné. Škody se na vinicích zřejmě projeví až v následujících dnech. Mrazy byly v noci nerovnoměrné, někde odhadují, že jim poškodily 30 procent vinic. Pěstitelé ovoce museli tvořit umělou mlhu, případné škody zatím neznají.

„Zkoumáme také, jak mrazy probíhaly, prozatím můžeme říci, že byly nerovnoměrné. Například na Znojemsku mráz nebyl, na Bzenecku a Velkopavlovicku ano. Bohužel některá protimrazová opatření nebyl účinná,“ uvedl šéf Svazu vinařů Tibor Nyitray s tím, že některé škody se projeví až časem, třeba zčernáním listů nebo odpadnutím oček.

Poškození vinice odhaduje už nyní vinař Jan Stávek. „Ráno jsem se byl podívat na vinici, která v minulém roce dopadla nejhůře a nyní odhaduji poškození vinic až na 30 procent. Už se objevovaly nahnědlé lístečky, které byly spálené mrazem,“ uvedl Stávek. V noci podle něj byly minus tři stupně Celsia.

Vinařství LAHOFER, a.s. má na svých vinicích meteostanice. Jedna ukázala kolem půlnoci minus tři stupně. „Objíždíme teď vinice a zjišťujeme situaci. Zatím je brzo, říci, jaký je dopad mrazů, zjistíme to během týdne až deseti dní,“ uvedl šéf vinohradů skupiny Michal Eller.

Loni zasáhly mrazy vinice v regionu také koncem dubna a výrazně poškodily jihomoravským vinařům úrodu. Vinaři tehdy škody vyčíslili na víc než miliardu korun.

Nasazení zmlžovačů

Pěstitelé ovoce na Znojemsku v pátek v noci vyjeli do sadů se zmlžovači, aby ochránili letošní úrodu před mrazy. Ty podle předpovědi přišly, netrvaly však celou noc, protože po 01:00 se s příchodem oblačnosti oteplilo lehce nad nulu. Podle ředitele Pomony Těšetice Iva Pokorného tento zvrat ochránil ovoce víc než umělá mlha.

Vinaři a ovocnáři bojují proti mrazu. V sadech firmy Pomona Těšetice na...
Vinaři a ovocnáři bojují proti mrazu. V sadech firmy Pomona Těšetice na...

Zmlžovače si řada ovocnářů pořídila po loňských jarních mrazech, které zničily velkou část úrody. Jedná se o zařízení zapřažené za traktor, který projíždí dokola sad a vyrábí mlhu. Díky tomu se mikroklima okolo stromů tak neprochladí.

„Začali jsme už v devět večer. Po jedné přišla oblačnost a z minus dvou teplota stoupla na plus dva. Dali jsme chlapům přestávku na kafe, ale mlžili jsem až do sedmi do rána,“ řekl Pokorný. Ze zvědavosti sledoval situaci i u kolegů. „Když jsem si otevřel meteorologické stanice, záviděl jsem těm na východ od nás, ale o tři hodiny později už se přesunul studený vzduch i k nim,“ popsal situaci.

Vinaři bojují proti mrazu. Hořící nádoby na vinicí ve švýcarském Saxonu.
Vinaři bojují proti mrazu. Ve švýcarském Adlikonu používají hořící nádoby s...

Vinaři bojují proti mrazu. Ve švýcarském Adlikonu používají hořící nádoby s parafínem.

Jaké případné škody mráz napáchal, bude jasné až po několika dnech. Některé druhy ovoce už před pár dny odkvetly, jiné jsou v květu a například meruňky už byly krátce po odkvětu. „Může to mít přímé i nepřímé následky, jako je prochlazení semeníků, nebo zvýšený propad ovoce při dozrávání. To se teprve uvidí. S nadějí věříme, že to nebude tak hrozné jak loni,“ řekl Pokorný.

Nečekané mrazy loni na konci dubna lokálně škodily na celé jižní Moravě, nejvíc trpěly meruňky a třešně, o úrodu přicházeli také vinaři. Ti vyčíslili v ojedinělých případech ztrátu úrody až na 80 procent. Škody, které tehdy mráz způsobil českým zemědělcům, šly do stovek milionů korun a postiženi byli i zemědělci ostatních zemí střední Evropy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz