Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Rozšířením vlastní vinice začal v Krumlově Festival vína

Magazín

  8:00
ČESKÝ KRUMLOV - Festival vína v Českém Krumlově začal ochutnávkou prvního vinného moštu z vlastní produkce a výsadbou další vinné révy na terasách u zahradního domku - ateliéru Egona Schieleho. Potrvá do 26. listopadu. Součástí festivalu bude příjezd svatého Martina a degustace svatomartinských vín v Zámecké jízdárně. Na programu je setkání se znalci vín a ochutnávka gastronomických lahůdek, řekla za organizátory Eva Vaněčková z Českokrumlovského rozvojového fondu.

Vinice (ilustrační foto). foto: Lidové noviny

Organizátoři festivalu tak pokračují ve svém předsevzetí vrátit postupně vinnou révu v Českém Krumlově do míst, kde ji v minulosti pěstovali naši předkové. „Před dvěma lety jsme na doporučení vinařů vysadili v klášterní zahradě hybridní odrůdu Solaris, na což letos navázujeme výsadbou dalších několika desítek hlav této odrůdy,“ uvedl Miroslav Reitinger z Českokrumlovského rozvojového fondu, jednoho z pořadatelů festivalu.

Pro návštěvníky festivalu připravili letos organizátoři překvapení. Před dvěma lety zasadili v klášterní zahradě na Tramínu prvních 50 hlav révy. „Slíbili jsme, že za dva roky otestujeme první vzorky moštu. Velmi nás těší, že vinice dobře prosperuje a my můžeme dostát svému slovu,“ řekl Reitinger. Budoucí víno z krumlovských viniček bude mít etiketu z dílny studentů Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České. „Vybrané etikety letos představíme na speciální edici vína odrůdy Solaris z vinařství Volařík, kterou si budou moci zájemci zakoupit,“ řekl Reitinger.

V pátek 11. listopadu v 11:11 mohou lidé v Krumlově sledovat na náměstí Svornosti tradiční příjezd svatého Martina, který přiveze Svatomartinské víno. Desítky českokrumlovských restaurací svým hostům nabídnou od pátku 11. listopadu až do neděle 20. listopadu Svatomartinské víno a menu.

Novinkou letošního programu jsou dva tematické národní večery: O historii, současnosti a budoucnosti vinné kultury a vinohradnictví v České republice a na Slovensku. Přichystaný je také Španělský večer.

V rámci placených degustačních programů Víno & Gastronomie & Kultura mohou zájemci ochutnat moravská vína, oceněná na respektovaných vinařských soutěžích, vína z více než 2 tisíce let staré francouzské vinařské oblasti Côtes du Rhône, vína z německého Pfalzu či San Gimignana v Toskánsku.

Festival vznikl před pěti lety, aby do města UNESCO přilákal hosty i mimo hlavní sezonu.

Autor: