28. února 2018 10:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mrazy stále sužují Česko. V posledních dnech kvůli nim zřejmě zemřelo šest lidí

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

PRAHA Česko má za sebou další mrazivou noc. Silnice jsou vymrzlé a většinou holé, na Moravě, Vysočině a v horských oblastech je však místy pokrývá ujetá vrstva sněhu nebo sněhové jazyky a závěje, které tvoří nárazový vítr. V Moravskoslezském kraji zůstávají i přes velmi mrazivé počasí většinou dobré rozptylové podmínky a kvalita ovzduší se opět zlepšila.

Mráz si tam ale vyžádal oběti na životech, v Ostravě v posledních dnech pravděpodobně umrzli tři bezdomovci, v celém regionu podle dostupných informací zřejmě šest lidí.

V noci na neděli asi umrzli dva starší manželé nedaleko svého domova v Bocanovicích na Frýdecko-Místecku, podle místních se prý vraceli z oslavy. Podle policie zřejmě umrzl i muž, který ležel v pondělí ráno pod schody komerční budovy v Karviné-Fryštátě, a dva muži a jedna žena bez domova v Ostravě. Nalezeni byli o víkendu a v pondělí na zemi pod mostem nebo v prostoru nákladové rampy. Příčinu úmrtí všech zmíněných musí potvrdit pitva.

Nejnižší teplota minus 25,2 stupně Celsia

Nejnižší teplotu v noci na středu zaznamenali meteorologové na Rolavě v Krušných horách, kde teploměr ukázal minus 25,2 stupně Celsia. Méně než minus 20 stupňů bylo i na 11 stanicích, například na Labské boudě, v Jeseníkách na Šeráku, v Pohoří na Šumavě nebo na šumavském vrcholu Plechý, na většině dalších stanic pak bylo mezi minus 15 až minus 20 stupni. Na Lysé hoře v Beskydech ráno padl teplotní rekord starý 55 let. Meteorologové tam naměřili minus 21 stupňů Celsia. Dosavadní nejnižší teplota byla 19,3 stupně. Nejtepleji, minus 11 stupňů, bylo v pražském Klementinu.

Český hydrometeorologický ústav uvedl, že teplotní rekordy padly na pětině stanic, které fungují aspoň 30 let. Další noc by se v nížinách i na horách už mělo podle jeho předpovědi oteplovat.

Silný vítr a sněžení na východě

Na východě republiky a na horách na severu Česka se k silnému mrazu ve středu přidal silný vítr a sněžení. Se závějemi a sněhovými jazyky na silnicích by proto měli počítat řidiči například na Vsetínsku, Olomoucku, Přerovsku, Prostějovsku, Frýdecko-Místecku, Opavsku, Novojičínsku a Bruntálsku. Na průtahu Tečovicemi na Zlínsku ještě zkomplikovala dopravu havárie vodovodního potrubí, kvůli níž se na vozovce tvoří ledovka.

Na Vysočině vyjely sypače kvůli sněhovým přeháňkám na Třebíčsku a na Ždársku. Ujetá vrstva sněhu pokrývá silnice také v horských oblastech Krkonoš a Jizerských hor, kde je nárazový vítr může navíc zavát. Sněhové jazyky a závěje se vlivem silného větru tvoří v Orlických horách. Na tamních silnicích druhé a třetí třídy leží místy i zledovatělá vrstva ujetého sněhu krytá posypem.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz