21. prosince 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Můj soused prezident. Drahoš na rozdíl od Zemana sousedy nerozděluje, budou ho volit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 178Diskuse

PRAHA Do již druhé prezidentské volby, v níž si Češi sami zvolí prezidenta, zbývá bezmála měsíc. Reportéři serveru Lidovky.cz se při natáčení dalšího dílu seriálu „Můj soused prezident“ vydali do pražských Lysolají k řadě třípatrových domů nedaleko Akamedie věd, kde bydlí prezidentský kandidát Jiří Drahoš. A jak se ukazuje, uchazeč o Hrad si mezi svými sousedy našel věrné příznivce. Mnozí mu odevzdají svůj hlas, jak přiznali před kamerou.

V předchozím dílu reportéři serveru Lidovky.cz zavítali do pražských Stodůlek, místa, kde má trvalé bydliště prezident Miloš Zeman. Stejně tak jako se mu „daří“ rozdělovat společnost, dělí i tamní pražské sídliště na dva tábory. Jeho obyvatelé se totiž v otázce, zda jej znovu volit, neshodli. (celé video najdete ZDE)

Atmosféra v jiné čtvrti metropole - v Lysolajích - je ale docela jiná. Obyvatelé svého souseda Jiřího Drahoše hojně podporují. O prezidentském kandidátovi, dosud označovaném za největšího soka Miloše Zemana, mluví hezky a s jistým obdivem. Nejen kvůli sousedským vztahům, mnozí se s ním setkali i během své kariéry. 

„Potkali jsme se ale ještě předtím, než byl mým nejvyšším šéfem na Akademii, společně jsme se poznali při stavbě domů tady v ulici,“ říká někdejší šéf jednoho z ústavů Akademie věd. Sám si Drahoše váží a jako novou hlavou státu by si jej rád představoval. „Myslím, že by bylo dobře, kdyby tam usedl vědec,“ sdělil. 

Domy obývají především zaměstnanci či exzaměstnanci Akademie nebo jejich potomci. Osobních vzpomínek na Drahoše jinak jeho sousedé příliš nemají. „Občas jsem si povídala s jeho ženou na nějakých akcích, kam jsme doprovázeli naše muže, ale zas tak dobře se neznáme. Nicméně pana Drahoše určitě podporujeme,“ prozradila sousedka bydlící ve vedlejších vchodě. 

Student právnické fakulty, který bydlí ve stejném domě, nicméně reportérům vyprávěl o tom, že si s bývalým šéfem Akademie věd nedávno povídal třeba i o prezidentské volbě. Když se potkali v autobuse na cestě domů. „Jinak bych naše občasné povídání shrnul jako small talk (zdvořilostní mluva - ve volném překladu, pozn. red.),“ líčil mimo jiné. 

Ondřej Bojo, Šárka Kabátová
  • 178Diskuse


Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky


BMW Řada 5 530d xDrive sedan
BMW Řada 5 530d xDrive sedan

r.v. 2017, naj. 31 000 km, diesel
1 405 000 Kč (s DPH)