Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
21. prosince 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Můj soused prezident. Drahoš na rozdíl od Zemana sousedy nerozděluje, budou ho volit

PRAHA Do již druhé prezidentské volby, v níž si Češi sami zvolí prezidenta, zbývá bezmála měsíc. Reportéři serveru Lidovky.cz se při natáčení dalšího dílu seriálu „Můj soused prezident“ vydali do pražských Lysolají k řadě třípatrových domů nedaleko Akamedie věd, kde bydlí prezidentský kandidát Jiří Drahoš. A jak se ukazuje, uchazeč o Hrad si mezi svými sousedy našel věrné příznivce. Mnozí mu odevzdají svůj hlas, jak přiznali před kamerou.

V předchozím dílu reportéři serveru Lidovky.cz zavítali do pražských Stodůlek, místa, kde má trvalé bydliště prezident Miloš Zeman. Stejně tak jako se mu „daří“ rozdělovat společnost, dělí i tamní pražské sídliště na dva tábory. Jeho obyvatelé se totiž v otázce, zda jej znovu volit, neshodli. (celé video najdete ZDE)

Atmosféra v jiné čtvrti metropole - v Lysolajích - je ale docela jiná. Obyvatelé svého souseda Jiřího Drahoše hojně podporují. O prezidentském kandidátovi, dosud označovaném za největšího soka Miloše Zemana, mluví hezky a s jistým obdivem. Nejen kvůli sousedským vztahům, mnozí se s ním setkali i během své kariéry. 

„Potkali jsme se ale ještě předtím, než byl mým nejvyšším šéfem na Akademii, společně jsme se poznali při stavbě domů tady v ulici,“ říká někdejší šéf jednoho z ústavů Akademie věd. Sám si Drahoše váží a jako novou hlavou státu by si jej rád představoval. „Myslím, že by bylo dobře, kdyby tam usedl vědec,“ sdělil. 

Domy obývají především zaměstnanci či exzaměstnanci Akademie nebo jejich potomci. Osobních vzpomínek na Drahoše jinak jeho sousedé příliš nemají. „Občas jsem si povídala s jeho ženou na nějakých akcích, kam jsme doprovázeli naše muže, ale zas tak dobře se neznáme. Nicméně pana Drahoše určitě podporujeme,“ prozradila sousedka bydlící ve vedlejších vchodě. 

Student právnické fakulty, který bydlí ve stejném domě, nicméně reportérům vyprávěl o tom, že si s bývalým šéfem Akademie věd nedávno povídal třeba i o prezidentské volbě. Když se potkali v autobuse na cestě domů. „Jinak bych naše občasné povídání shrnul jako small talk (zdvořilostní mluva - ve volném překladu, pozn. red.),“ líčil mimo jiné. 

, Šárka Kabátová
Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.