12. prosince 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Můj soused prezident. Ani Zemanovy Stodůlky se neshodly, zda ho znovu volit

PRAHA Přesně za měsíc proběhne již druhá prezidentská volba, v níž si Češi sami zvolí prezidenta. Reportéři serveru Lidovky.cz se v prvním dílu seriálu „Můj soused prezident“ vydali do pražských Stodůlek k jedenáctipatrovému panelovému domu, kde má současná hlava státu trvalé bydliště, a odkud chodí pravidelně s rodinou volit. Stejně tak jako prezident rozděluje společnost, dělí i pražské sídliště na dva tábory. Jeho obyvatelé se totiž v otázce, zda jej znovu volit, neshodují.

„Jela jsem s ním asi dvakrát výtahem, ale on se tady nikdy moc nedzržoval, to spíš Ivanka nebo Kačka (manželka a dcera Miloše Zemana - pozn. red.),“ odpovídá na otázku položenou přes „bzučák“ u zvonků sousedka současné hlavy státu. 

Trvalá adresa: pražské sídliště

V jedenáctipatrovém paneláku se žlutooranžovou fasádou má totiž Miloš Zeman stále vedeno trvalé bydliště. V současnosti ale bydlí v Lumbeho vile na Hradčanech.

Osobních vzpomínek na něj jeho sousedé ze sídliště příliš nemají. „On tady vážně moc nebýval,“ shoduje se s postarším pánem několik z tamních obyvatel zpovídaných před kamerou. Pokud ale mají popsat, co si myslí o prezidentové éře na Hradě, jejich jednoslovné odpovědi jsou rázem ty tam. Nastupuje výřečnost a leckdy i emoce.

Stejně jako prezident nedokázal stmelit společnost, ani v jejich výpovědích nepanuje shoda. Někteří Zemana obdivují za jeho rétorické schopnosti či preciznost pro pojmenování problémů, jiní mu zase vyčítají orientaci na východ a nevybíravé způsoby. 

Celou videoreportáž najdete výše v článku. 

Ondřej Bojo, Šárka Kabátová
Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz