9. prosince 2017 15:29, aktualizováno  18:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zbabělá EU dělá vše pro převahu propalestinských hnutí, tvrdí Zeman

Miloš Zeman promluvil na konferenci SPD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman promluvil na konferenci SPD. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Zbabělá Evropská unie dělá vše pro to, aby propalestinské teroristické hnutí mělo převahu nad hnutím proizraelským. Na sobotní konferenci hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) to řekl prezident Miloš Zeman. Český prezident, známý svými proizraelskými postoji, v minulých dnech přivítal vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa o přesunu americké ambasády do Jeruzaléma.

Zeman v sobotu vystoupil na konferenci SPD, která bude mimo jiné rozhodovat, zda podpoří některého z prezidentských kandidátů. Prezident poděkoval Okamurovi za jeho stanovisko o přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. 

Miloš Zeman promluvil na konferenci SPD.
V Praze na Pankráci se v sobotu sejdou delegáti hnutí Svoboda a přímá...

„Jsem rád, že podobně jako já pan předseda projevil odvahu a odvaha, bohužel, není levná. Odvaha je zatraceně drahá,“ řekl Zeman. „Zbabělá Evropská unie dělá vše pro to, aby propalestinské teroristické hnutí mělo převahu nad hnutím proizraelským, které zastávám já,“ řekl. Připomněl, že už před lety doporučoval přesunutí české ambasády do Jeruzaléma.

Své hodnocení EU zdůvodnil nedávné vystoupení „usvědčené palestinské teroristky“ Leily Khaledové v Evropském parlamentu. Zeman řekl, že poučovala o tom, že boj proti palestinské autonomii je totožný s bojem proti židům v Osvětimi. „Větší drzost jsem už dlouho a dlouho neslyšel,“ řekl Zeman. Jak ale již informoval server Lidovky.cz, Evropský parlament v souvislosti s touto kauzou vydal zákaz vstupu pro všechny osoby či skupiny, které jsou vedeny jako teroristické.

SPD vyzvala k přesunu české ambasády do Jeruzalému

  • Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město Izraele. Hnutí vyzvalo českou vládu, aby přesunula ambasádu České republiky z Tel Avivu do Jeruzaléma. Delegáti konference SPD to schválili v dnešním usnesení, řekl novinářům po skončení akce šéf SPD Tomio Okamura.
  • Usnesení bylo reakcí na vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se tento týden vyslovil pro přesun americké ambasády do Jeruzaléma. Jeho rozhodnutí vyvolalo po celém světě pozitivní i negativní reakce. Přivítal ho český prezident Miloš Zeman, který dnes Okamurovi za stejný postoj na sjezdu SPD poděkoval. Vyjádření Trumpa o uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele vyvolalo protesty v muslimském světě.
  • Designovaný premiér Andrej Babiš (ANO) s přesunem české ambasády nesouhlasí. Babiš se přihlásil k postoji Evropské unie, která je jako celek k Trumpovu návrhu zdrženlivá.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz