Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Můj soused prezident. Drahoš na rozdíl od Zemana sousedy nerozděluje, budou ho volit

PRAHA Do již druhé prezidentské volby, v níž si Češi sami zvolí prezidenta, zbývá bezmála měsíc. Reportéři serveru Lidovky.cz se při natáčení dalšího dílu seriálu „Můj soused prezident“ vydali do pražských Lysolají k řadě třípatrových domů nedaleko Akamedie věd, kde bydlí prezidentský kandidát Jiří Drahoš. A jak se ukazuje, uchazeč o Hrad si mezi svými sousedy našel věrné příznivce. Mnozí mu odevzdají svůj hlas, jak přiznali před kamerou.

V předchozím dílu reportéři serveru Lidovky.cz zavítali do pražských Stodůlek, místa, kde má trvalé bydliště prezident Miloš Zeman. Stejně tak jako se mu „daří“ rozdělovat společnost, dělí i tamní pražské sídliště na dva tábory. Jeho obyvatelé se totiž v otázce, zda jej znovu volit, neshodli. (celé video najdete ZDE)

Atmosféra v jiné čtvrti metropole - v Lysolajích - je ale docela jiná. Obyvatelé svého souseda Jiřího Drahoše hojně podporují. O prezidentském kandidátovi, dosud označovaném za největšího soka Miloše Zemana, mluví hezky a s jistým obdivem. Nejen kvůli sousedským vztahům, mnozí se s ním setkali i během své kariéry. 

„Potkali jsme se ale ještě předtím, než byl mým nejvyšším šéfem na Akademii, společně jsme se poznali při stavbě domů tady v ulici,“ říká někdejší šéf jednoho z ústavů Akademie věd. Sám si Drahoše váží a jako novou hlavou státu by si jej rád představoval. „Myslím, že by bylo dobře, kdyby tam usedl vědec,“ sdělil. 

Domy obývají především zaměstnanci či exzaměstnanci Akademie nebo jejich potomci. Osobních vzpomínek na Drahoše jinak jeho sousedé příliš nemají. „Občas jsem si povídala s jeho ženou na nějakých akcích, kam jsme doprovázeli naše muže, ale zas tak dobře se neznáme. Nicméně pana Drahoše určitě podporujeme,“ prozradila sousedka bydlící ve vedlejších vchodě. 

Student právnické fakulty, který bydlí ve stejném domě, nicméně reportérům vyprávěl o tom, že si s bývalým šéfem Akademie věd nedávno povídal třeba i o prezidentské volbě. Když se potkali v autobuse na cestě domů. „Jinak bych naše občasné povídání shrnul jako small talk (zdvořilostní mluva - ve volném překladu, pozn. red.),“ líčil mimo jiné. 

,
Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu
SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu

Zapojte se do soutěže o prémiové členství a cvičte tak po celý rok zcela zdarma. Výherci navíc dostanou jako bonusový dárek speciální cvičební diář...