Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Muž s granátem byl podivín. Ublížit asi nechtěl

Česko

  23:29
PRAHA - Restaurací U Českého lva na pražské Sokolovské ulici poblíž stanice metra Florenc otřásl ve čtvrtek hodinu před půlnocí výbuch. Způsobil ho granát uložený v kufříku jednoho z hostů.

Restaurace U českého lva po výbuchu granátu foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

"Na místě byli čtyři zranění. Třiašedesátiletého muže záchranáři převezli do nemocnice Královské Vinohrady. Měl těžké poranění nohy. Zranění dalších tří lidí byla lehká," řekla mluvčí pražské záchranné služby Klára Fikejzová.

"V současné době technici zjišťují, proč k výbuchu došlo," uvedla mluvčí pražské policie Jolana Číhová s tím, že všichni zranění byli hosty restaurace. Nechtěla ale spekulovat o tom, zda šlo o kriminální čin, nebo nešťastnou náhodu. Podle policejních internetových stránek kriminalisté muže podezírají ze spáchání trestných činů obecné ohrožení a nedovolené ozbrojování, za což by mu hrozilo až osm let vězení.

Výčepní restaurace Petr Vacek řekl, že vybuchlo zavazadlo staršího, česky hovořícího hosta, který se prý choval "divně". "Pán přišel na pivo, dal si gulášek, měl druhé pivo a najednou přišla rána," řekl výčepní.
"Někdo mi něco dal do kufru," řekl zraněný muž podle Vacka.

Po výbuchu v restauraci U českého lva

Vrchní Martin Šimůnek pak vypověděl, že muž byl v restauraci poněkolikáté a je nepravděpodobné, že by granát odpálil schválně.
"Ozvaly se dvě rány. Jedna malá a pak další, mnohem silnější," popsal incident Šimůnek. "Celou restauraci zahalil dým a začaly hořet židle," řekl.  

Co se konkrétně stalo, bude ale jasné až poté, co muže vyslechne policie. Zatím to jeho zdravotní stav neumožňuje. Podle vrchního Šimůnka policie pátrala i po dalších výbušninách. Nic se však nenašlo.

Podle policejního mluvčího Tomáše Hulana způsobil noční explozi ruční granát ze šedesátých let. "Konkrétně šlo o typ F1," řekl. Ten má podle odborníků obrovské ničivé účinky.

V pátek už byla restaurace U Českého lva opět otevřená. Tam, kde seděl muž s výbušninou, však zůstávalo prázdné místo. Podle redaktorky LN, která podnik navštívila, tam majitelé zatím nedali žádný stůl ani židle.



Přehled větších explozí náloží na veřejně přístupných místech v Praze od roku 1990

2. června 1990 - V Praze na Staroměstském náměstí vybuchla bomba. Těžce zranila německou turistku, jež přišla o oko, lehce zraněny byly desítky lidí. Bomba vyrobená z ocelové trubky byla umístěna v tašce na podstavec pomníku Mistra Jana Husa. Pachatel nebyl zjištěn.

2. srpna 1990 - Na hostivařské přehradě vybuchla bomba stejné konstrukce jako na Staroměstském náměstí. Vyžádala si jen několik lehkých zranění. Pachatel nebyl dopaden.

Říjen 1995 - V Praze 5-Smíchově v areálu Sokola na Mrázovce výbuch trhaviny nastražené v láhvi těžce zranil slovenského dělníka provádějícího rekonstrukci areálu.

9. srpna 1996 - Ve vestibulu stanice metra Karlovo náměstí explodovala výbušnina umístěná v odpadkovém koši. Bombu ohlásil policii anonym, stanice byla vyklizena a nikdo nebyl zraněn.

14. srpna 1996 - V Praze 6-Dejvicích explodovala nálož v plastikové popelnici. Tlaková vlna rozbila okna v okolních domech a poškodila zaparkované automobily.

5. května 1997 - Na Smíchově před vchodem do cvičiště TJ Sokol na Mrázovce vybuchla v odpadkovém koši amatérsky vyrobená výbušnina. Výbuch těžce zranil správcovou areálu.

6. prosince 1997 - Výbušnina explodovala u domu tehdejšího ministra financí a místopředsedy ODS Ivana Pilipa na Petřinách. Výbuch poškodil jen okna v domě a v okolí a poničil vůz.

3. září 1998 - Jeden člověk utrpěl těžké zranění při explozi výbušniny v Legerově ulici v centru Prahy. Pravděpodobným původcem výbuchu byl sám zraněný - amatérský pyrotechnik.

6. září 1998 - Dva zahraniční turisté byli lehce zraněni při explozi výbušniny v odpadkovém koši v Jilské ulici v Praze 1. Pachatel Marian Monczka z Karviné byl odsouzen v roce 1999 na 15 let do vězení. Měl na svědomí i výbuch na tramvajové zastávce Frýdlantské mosty v Ostravě v dubnu 1998.

10. března 1999 - V čekárně chirurgické ambulance v budově polikliniky v Praze 9-Vysočanech vybuchla nálož a lehce zranila pět lidí. Pachatelem byl důchodce Vladimír Štěpánek, který měl na svědomí již řadu dalších útoků, například na železniční tratě. V prosinci 2003 byl zadržen a v lednu 2004 zemřel.

6. července 1999 - Výbuch granátu zranil u rodinného domku v ulici K Safině v Praze 4 čtyřiatřicetiletého holandského podnikatele. Granát zřejmě někdo umístil na vjezdová vrata.

23. října 2003 - V hotelu Duo v Teplické ulici v Praze 9 explodovala menší nálož. Lidé z hotelu byli evakuováni.

9. listopadu 2003 - Výbuch neznámé látky poškodil jednu ze soch památníku obětem komunismu na úpatí Petřína. Nikdo nebyl zraněn. První útok na památník byl už 11. října.

1. srpna 2004 - V ulici Na příkopě u podniku Casino Royal útočník hodil granát na terénní vůz. Chtěl zřejmě zavraždit izraelského majitele kasina. Lehce zraněno bylo 18 lidí. Na základě mezinárodního zatykače byl v Izraeli v září téhož roku zatčen pachatel Jakov Mošajlov, který byl posléze vydán do ČR a odsouzen na pět let vězení.

1. července 2006 - V oboře Hvězda v Praze 6 explodovala výbušnina. Nikdo nebyl zraněn. Výbuch poškodil ohradní zeď obory u Ruzyňské ulice.

9. července 2009 - V restaurací U Českého lva v Sokolovské ulici pozdě večer explodovala výbušnina umístěná zřejmě v zavazadle jednoho z hostů. Výbuch zranil čtyři lidi, z toho jednoho těžce.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...