9. listopadu 2018 10:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muž sedm let týral svou partnerku a dvě malé děti, půjde na 5,5 roku do vězení

Soudcovské kladívko (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudcovské kladívko (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Olomouc Olomoucký krajský soud v pátek uložil třiačtyřicetiletému muži za dlouhodobé týrání své někdejší partnerky a svých dvou nezletilých dětí v obci na Vsetínsku 5,5 roku vězení. Podle soudu se domácího násilí dopouštěl sedm let. Ženu fyzicky napadal, snažil se ji izolovat od okolí, napadal i její rodinné příslušníky a zastrašoval její spolupracovníky. Děti si z chování otce odnesly posttraumatickou poruchu. Obžaloba uvedla, že jim pálil hračky, zamykal je samotné v domě a bil je. Muž byl potrestán za tři trestné činy.

Obžalovaný se podle soudu dopustil týrání osoby žijící ve společném obydlí, zločinu týrání svěřené osoby a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, hrozilo mu původně pět až 12 let vězení. Podle soudu svou partnerku psychicky i fyzicky týral od roku 2007 do roku 2014. „Opakovaně ji zesměšňoval, fyzicky napadal, sprostě jí před dětmi nadával, vyhrožoval jí umístěním v psychiatrické léčebně a zakázal jí stýkat s rodinou,“ uvedla žalobkyně Michaela Šoková.

Muž se zodpovídá i z toho, že šest let týral od útlého věku své dvě děti, které také bil. „Děti se opakovaně pomočovaly, pálil jim hračky, zamykal je samotné v domě, nesměly chodit ven, byly zcela odloučené od svých vrstevníků, říkal jim, že musí trpět za svou matku,“ uvedla státní zástupkyně. U dívenky i chlapce rozpoznali znalci psychickou posttraumatickou poruchu, která se mimo jiné projevovala strachem z otce a poruchami spánku.

Ve třetím případě je obžalovaný potrestán za své jednání od jara 2014, kdy nerespektoval předběžné opatření zlínského okresního soudu. Bývalou partnerku i přes zákaz soudu opakovaně kontaktoval. Také denně pomalu projížděl kolem jejich domu, ze kterého byl vykázán, a upozorňoval na sebe troubením. Žena se nakonec odstěhovala do azylového domu. S obžalobou se soud ztotožnil na 95 procent, uvedl soudce Martin Lýsek.

Obžalovaný svou vinu popíral, obhajoba v pátek žádala zproštění. Muž tvrdil, že jde o pomstu jeho tehdejší partnerky. Tvrdil, že motivem byly finanční potíže rodiny. Případem se olomoucký krajský soud zabýval od ledna loňského roku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz