15. listopadu 2016 16:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muž si od známého půjčil 42 milionů. Zmizel a nyní ho hledá policie

Peníze - ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Muž z Prahy si od známého půjčil během pěti let 42 milionů korun na obchody, ale když měl peníze vrátit, zmizel. Policisté proto 68letého Antonína Nováka podezřívají z podvodu a pátrají po něm. Na policejním webu to v úterý oznámil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. O pomoc při pátrání prosí policisté i veřejnost.

Novák nabídl v roce 2012 svému dlouholetému známému účast na nákupu zboží z Číny a následném prodeji v Česku a dalších zemích EU. Podíl na obchodu ale podmínil finančním vkladem v řádu milionů korun. „Jelikož se oba aktéři znali několik desítek let, řešili v prvopočátku financování podáním peněz z ruky do ruky, nebo převodem z účtu na účet,“ popsal transakce Hulan.

V roce 2014 se investice vyšplhaly nad deset milionů, ale výsledek se nedostavoval. Investor proto požadoval zadokumentování všech půjčených částek notářským zápisem, s čímž Novák souhlasil. Díky tomu kriminalisté vědí, že půjčky do současnosti narostly na téměř 42 milionů.

Novák měl půjčky svému známému splatit letos v září, ale zmizel. „Mobilní telefony má od poloviny září nedostupné, a ve svém podniku zanechal i veškeré osobní doklady, písemnosti k podnikání, a dokonce i klíče od svých bytů a aut,“ sdělil mluvčí policie.

Žádný podnikatelský záměr podle kriminalistů neexistoval. „A pokud ano, tak nebyl nikdy realizován. Proto detektivové případ kvalifikovali jako podezření z trestného činu podvod,“ doplnil Hulan.

Kriminalisté se nyní obrací s prosbou o pomoc při pátrání po Novákovi na veřejnost. „Pokud byste kdokoli věděl, kde se hledaný osmašedesátiletý muž zdržuje nebo pohybuje, předejte nám prosím tyto informace prostřednictvím linky tísňového volání 158,“ uvedl mluvčí. Novák měří asi 180 centimetrů a má střední postavu. Má šedivé vlasy a knír.

ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.