23. února 2017 11:30, aktualizováno  12:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muž ve školce zasadil expartnerce 27 ran nožem. Za pokus o vraždu dostal 17,5 roku

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Shutterstock

OLOMOUC Za pokus vraždy bývalé partnerky v prostorách školky ve Frýdku-Místku si devětatřicetiletý Miroslav Štembírek odpyká ve vězení definitivně 17,5 roku vězení. Rozsudek ostravského krajského soudu, proti kterému se obě strany odvolaly, ve čtvrtek potvrdil olomoucký vrchní soud.

Podle soudu šlo o surový útok, v šatně školky ženě zasadil 27 ran nožem, téměř polovina z nich směřovala na hlavu. Muž do vězení půjde za pokus vraždy a výtržnictví. Rozhodnutí soudu muž neunesl, soudce jej musel kvůli vykřikování napomínat.

Žalobce Vladimír Kubík ve čtvrtek žádal uložení výjimečného trestu. Podle něj je splněna podmínka vysoce závažného trestného činu i ztížené resocializace. Odvolací soud mu však nevyhověl. „Při pokusu u vraždy lze uložit trest výjimečný jen výjimečně a takové podmínky jsme neshledali. Na druhou stranu jej nelze uložit mírnější, trest se nám zdá přiměřený i s ohledem na osobu obžalovaného,“ uvedl předseda senátu Libor Losa.

Brutálnímu útoku předcházely dlouhodobé neshody partnerů, kteří spolu žili 12 let a měli čtyři děti. Rodina ale nežila spořádaným životem, holdovali alkoholu a úřady jim nakonec děti odebraly. To byl pro ženu zlom, od přítele odešla, začala se léčit a našla si práci. Štembírek rozchod neunesl, od konce roku 2014 družku pronásledoval a vyhrožoval jí.

Loni v únoru si podle obžaloby vzal z pokoje ubytovny kuchyňský nůž s dvaceticentimetrovou čepelí. Čekal na ženu před školkou, a když vešla dovnitř, připravil si nůž. V šatně ji dostihl, vytáhl nůž z rukávu, povalil ji na zem a razantně ji několikrát zasáhl nožem, až se mu zlomila čepel. Poté ji ještě několikrát kopl do žeber. Část útoku viděl jeho syn i učitelka, kterou přivolal. Útok byl podle obžaloby likvidační, téměř polovina ran mířila na hlavu. Žena přežila jen díky štěstí a rychlé pomoci.

Muž se k napadení doznal, i ve čtvrtek se však hájil tím, že ji nechtěl usmrtit, ale jen ublížit. Svého činu prý litoval hned, jak ho spáchal. „Byl jsem ve stavu, že jsem jednal, jak jsem jednal. Ona mě 16 měsíců ignorovala,“ řekl Štembírek. Podle obhájkyně měl být souzen za ublížení na zdraví. „S útokem přestal sám, poškozená se hýbala a dýchala a obžalovaný byl přesvědčen, že není ohrožena na životě. Svého jednání dobrovolně zanechal, přestože mohl v útoku dál pokračovat,“ uvedla ve čtvrtek obhájkyně.

Podle žalobce Kubíka je resocializace muže ztížena i pro jeho totální absenci kritického náhledu na vytýkané jednání. S tím se ve čtvrtek ztotožnili i soudci. Dodali, že i čtvrteční vystupování obžalovaného, ve kterém mimo jiné opět napadal jednání poškozené ženy, je v rozhodnutí jen usvědčilo.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz