Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Urostlý policista napadený subtilní aktivistkou. Případ podle soudu nelze bagatelizovat

Tento incident z loňského července se dostal až k soudu. Žena v červeném je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tento incident z loňského července se dostal až k soudu. Žena v červeném je... | foto: printscreen/youtube

BRNO Nejvyšší soud (NS) chce, aby se Městský soud v Praze věnoval případu aktivistky Kateřiny Krejčové odpovědněji a podrobněji než poprvé, kdy ji zprostil obžaloby z napadení policisty.

Vyplývá to z čerstvě zveřejněného odůvodnění loňského rozhodnutí. Plyne z něj také to, že případ by mohl skončit v přestupkovém řízení.

Předloni v červenci v centru Prahy protestovalo několik set lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Policisté zasáhli proti levicovým aktivistům, kteří chtěli průvod demonstrantů zablokovat. Přítel Krejčové neuposlechl výzvy a kladl pasivní odpor. Krejčová pak nalehla na záda policisty, který proti příteli zakročoval, a chytila jej rukama kolem ramen. Zásah totiž považovala za nepřiměřený. Policista, mnohem robustnější než Krejčová, údajně utrpěl lehké zranění.

Obvodní soud pro Prahu 1 ženě uložil za násilí proti úřední osobě měsíční trest vězení s odkladem na jeden rok. Odvolací městský soud ji následně zprostil obžaloby. Podle NS však chyboval, když se odchýlil od skutkových zjištění soudu prvního stupně a neprovedl znovu některé podstatné důkazy. Městský soud měl například vyslechnout oba znalce, kteří v kauze zpracovali rozdílné expertizy k mechanismu policistova zranění.

Rozhodnutí NS nevolá po přísném postihu Krejčové. Soudci zhlédli videozáznam zásahu a poukázali na to, že policista po konfliktu s Krejčovou pokračoval v zákroku bez známek jakéhokoliv omezení. „Ani NS při tom neuniklo, že poškozený policista je zdatný, urostlý muž, zatímco obviněná vyloženě subtilní žena,“ stojí v usnesení.

Na druhou stranu, některé polehčující okolnosti zmíněné městským soudem vidí NS odlišně. Poukázal například na to, že policisté zasahovali legitimně v situaci, kdy demonstranti neuposlechli výzvy a hrozil střet účastníků názorově protichůdných shromáždění.

Jednání Krejčové by podle NS teoreticky nemuselo být trestným činem, nelze je ale bagatelizovat natolik, aby neskončilo ani přestupkovým řízením.

U Městského soudu v Praze už podle systému InfoSoud kauza takzvaně obživla. Nyní bude rozhodovat znovu. „Musí tak činit daleko odpovědnějším způsobem, než k věci přistoupil v napadeném rozhodnutí,“ uvedli soudci NS, kteří se případem zabývali z podnětu Nejvyššího státního zastupitelství.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Je v zájmu všech zemí, aby se rozjelo cestování i kultura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Je v zájmu všech zemí, aby se rozjelo cestování i kultura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Je v zájmu všech zemí, aby se rozjelo cestování i kultura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...