Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muž vystřelil na Klause z plastové pistole, prezident jel do nemocnice

Česko

  15:17aktualizováno  19:13
CHRASTAVA - UVNITŘ VIDEO - Ochranka prezidenta Václava Klause totálně selhala. V Chrastavě na Liberecku na něj po otevření nového mostu střílel muž, zřejmě z airsoftové pistole. Dostal se až do těsné blízkosti prezidenta. Policie střelce zadržela a odvezla.

Mladíka zadržela policie. foto: ČTK

Incident se stal kolem 15. hodiny. Když Klaus procházel davem, přistoupil k němu šestadvacetiletý muž v maskáčích, přiložil pistoli k prezidentově boku a zmáčkl spoušť. "Naštěstí střílel jen plastovými kuličkami, prezident nebyl v ohrožení," řekl serveru Lidovky.cz Petr Macinka z tiskového oddělení Hradu.

Jan Fischer o útoku:

"Tento bezpečnostní incident je nepřijatelný. Stejně jako pravděpodobné selhání policie, které k němu vedlo. Reálně ohrožen nemusel být jen prezident, ale všichni občané, kteří byli v tu chvíli na stejném místě. Věřím, že celá záležitost bude důkladně vyšetřena a ze závěrů budou vyvozeny důsledky, odpovídající vážnosti situace."

Prezident ale po útoku míří do nemocnice. Po incidentu s mužem v Chrastavě jel na vyšetření do pražské Ústřední vojenské nemocnice. Má zraněný loket, uvedla TV Prima. Ošetřující lékař ČT řekl, že jde o lehké zranění, které nevyžadovalo šití. Prezident má na ruce oděrky, uvedla TV Nova.

Co se vlastně stalo, nezaregistrovali ani ti, kdo stáli v bezprostřední blízkosti. "Stál jsem vedle prezidenta, když mu muž z druhé strany přiložil k boku pistoli a několikrát stiskl spoušť. Slyšel jsem několik cvaknutí. V první chvíli jsem vůbec nevěděl, o co jde," řekl ČTK chrastavský starosta Michael Canov.

"Vytáhnul jsem tu pistoli proto, že politici jsou vůči nářkům lidu zcela hluší a slepí," popsal svůj motiv útočník.

Klaus se po výstřelech otáčí k muži, který po něm střílel z plastové zbraně.

Jak se incident odehrál:

Na záběrech televize Prima je vidět muž, který v davu vytáhne pistoli, namíří ji na okolo procházejícího prezidenta a několikrát zmáčkne spoušť. Klaus, kterého zřejmě zasáhl proud stlačeného vzduchu, na situaci reaguje nejprve překvapeně a pak se s rozčílením obrací na svého tělesného ochránce.

Šéf policejního útvaru pro ochranu prezidenta Jiří Sklenka podle serveru iDnes.cz popřel informace, že útočník se dostal do Klausovy bezprostřední blízkosti. "Případ nyní analyzujeme," uvedl Sklenka s tím, že chystá prohlášení.

Podle svědků, s nimiž mluvil server Lidovky.cz, se ozvalo sedm výstřelů. Útočník poté z místa odešel a stačil dát ještě rozhovor médiím. Teprve pak ho zadržela městská policie. Podle svědků byl ozbrojen plastovou pistolí, která se používá ke hře airsoft, navíc měl u sebe pepřový sprej.

Věc převzalo policejní prezidium, jeho mluvčí Štěpánka Zatloukalová k případu ČTK řekla: "Policejní prezidium dalo pokyn k prověření postupu policistů na místě incidentu. Šestadvacetiletý mladík je v současné době na policejní služebně, kde ho policisté vyslýchají. Motiv celé události vyšetřujeme. Zatím nemůžeme poskytnout další informace."

Zásah policie a ochranky proti útočníkovi prověří podle ČTK Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Klaus oficiálně nechtěl událost příliš komentovat, řekl jen, že lidé jsou blázniví. Jeho ochranka zjevně selhala, z čehož byl prezident  zaskočen. "Tohle se vám opravdu nepovedlo,“ vyčetl jí těsně po incidentu. Zůstal nicméně ve městě a bavil se s lidmi a místními politiky.

Airsoftové zbraně

Airsoftové zbraně jsou většinou vyráběny jako modely skutečných zbraní v měřítku 1:1, od skutečných zbraní obtížně rozeznatelné.

V Česku jsou airsoftové zbraně podle zákona o zbraních obecně považovány za "zbraně kategorie D“, které (i s odpovídajícím střelivem) smí vlastnit, držet a nosit každá svéprávná osoba starší 18 let, aniž by musela mít zbrojní průkaz či jiné povolení. Na veřejnosti ji však nesmí nosit viditelně a nesmí s ní střílet na místě, kde by tím mohla ohrožovat ostatní osoby nebo poškozovat majetek.

Zdroj: Wikipedie

Prezident v Chrastavě otevřel nově vybudovaný most, o nějž severočeské město přišlo při povodních v roce 2010. Ještě před tím se zúčastnil Národní svatováclavské pouti a slavnostní bohoslužby ve Staré Boleslavi, která se každoročně koná u příležitosti svátku sv. Václava.

Politici pod palbou

 • 15. listopadu 1996 - Poslance Marka Bendu (ODS) napadl opilý návštěvník restaurace na pražském sídlišti Prosek.
 • 6. ledna 1997 - Tehdejšího místopředsedu vlády, ministra zemědělství a předsedu KDU-ČSL Josefa Luxe napadl v kanceláři v budově ministerstva zemědělství útočník, ohrožoval jej nožem a slzným plynem. Lux vyvázl bez zranění.
 • 6. února 1997 - Poslanec za ČSSD Pavel Dostál byl po odchodu ze sněmovny přepaden v podloubí nedaleko Malostranského náměstí několika muži, kteří mu způsobili řadu řezných ran na hlavě a v obličeji. Pachatele se nepodařilo zadržet.
 • 23. března 1998 - Poslanec Pavel Dostál (ČSSD) byl fyzicky napaden v rychlíku mezi Českou Třebovou a Pardubicemi. Poslanec údajně chtěl pomoci průvodčí, na kterou zaútočil opilý muž.
 • 11. června 1998 - Předseda ODS Václav Klaus byl na předvolebním mítinku v Praze trefen vajíčkem do hlavy. Útočník je neznámý.
 • 8. března 2001 - Bývalého politika a někdejšího ministra průmyslu a obchodu za ODA Vladimíra Dlouhého večer v centru Prahy napadla a zranila trojice výtržníků. Skončil v nemocnici se zlomenou klíční kostí a poškozeným kolenním kloubem.
 • 5. června 2002 - Bývalého karlovarského primátora a předsedu místní ODS Petra Keřku zbili obuškem dva neznámí maskovaní muži. Způsobili mu pohmožděniny na zádech.
 • 24. dubna 2006 - Poslanec a místopředseda KSČM Jiří Dolejš se stal obětí útoku neznámých pachatelů, když ho u stanice metra v Praze 6 povalili na zem a kopali do něj. Dolejš se musel podrobit operaci oka. Pachatel nebyl zjištěn.
 • 2. června 2009 - Poslance ODS Vladislava Vilímce pozdě večer v Plzni surově zbil podnapilý muž. Poslanec z incidentu vyvázl pouze s pohmožděninami.
 • 21. srpna 2009 - Čtyři mladíci na koupališti v Hustopečích na Břeclavsku zasáhli kusem štěrku do hlavy předsedu ODS Mirka Topolánka. Expremiér měl zranění nad pravým okem. Tři pachatelé byli potrestáni za přestupek pokutou.
 • 5. května 2010 - Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka dostal na mítinku v Brně ránu pěstí do obličeje. Byl krátce hospitalizován a musel nosit na krku límec zpevňující páteř. Pachatel Miroslav Dvořák byl odsouzen k podmíněnému trestu osmi měsíců.
 • 6. června 2011 - Neznámý útočník napadl v Kladně baseballovou pálkou ekonomického náměstka středočeského hejtmana Marcela Hraběte (ČSSD). Hrabě utrpěl komplikovanou zlomeninu kolenní čéšky na levé noze a další četné pohmožděniny.
 • 28. září 2012 - Při otvírání mostu v Chrastavě na Liberecku přiložil muž prezidentu Václavu Klausovi k boku plastovou pistoli a několikrát zmáčkl spoušť. Klause nezranil, policie podezřelého muže zadržela a odvezla.
Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat