Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus na sv. Václava: Nesmíme být korouhvičkou zmítanou zájmy jiných

Česko

  12:40aktualizováno  13:43
STARÁ BOLESLAV - Prezident Václav Klaus v pátek na Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi vyzval k hlasité obraně tradičních hodnot. Jeho projevu přihlíželo zaplněné Mariánské náměstí. Tradiční mši ve městě, kde byl patron české země zavražděn, sloužil olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner. Akce se vedle vysokých církevních hodnostářů účastnili i političtí či armádní přestavitelé.

Václav Klaus při své projevu na svátek sv. Václava. foto: ČTK

Klaus hájil tradiční hodnoty už v loňském projevu, během uplynulého roku se podle něj ale nic nezměnilo. "Stále jsme svědky každodenních útoků pokrokářů všeho druhu na naši dlouhou dobu utvářené a osvědčené společenské hodnoty a ctnosti. Tradiční staré dobré hodnotové schéma se rozkládá," řekl prezident. Evropa se podle něj propadá stále hlouběji do ekonomické, politické a společenské krize.

ČTĚTE TAKÉ

"Omezování občanských práv a svobod svým rozsahem přerůstá do útoku na samu podstatu demokratického zřízení," prohlásil Klaus. Považuje za nutné, abychom daleko hlasitěji a silněji než dosud vystupovali na obranu našich společných tradic, duchovního a mravního rozměru naší národní existence.

Korouhvička zmítaná zájmy jiných
"Měli bychom být vždycky sví. Měli bychom vědět, co chceme, co je pro nás dobré, co odpovídá našim životním národním zájmům. Jen tak se nestaneme korouhvičkou zmítanou zájmy jiných," dodal Klaus.

Zaplněné náměstí si připomnělo odkaz svatého Václava, od jehož násilné smrti v pátek uplynulo 1077 let. Poutníků se na mši sešlo odhadem několik tisíc. Bylo mezi nimi i mnoho krajanů z ciziny. Určitě ale nebyla překonána rekordní návštěva 50 000 lidí z roku 2009, kdy do města zavítal papež Benedikt XVI.

Poutníky na náměstí přivítal starosta města Ondřej Přenosil. Poté sloužil mši arcibiskup Graubner. Hovořili i další církevní hodnostáři. Plzeňský biskup František Radkovský varoval před krizí morálky. "Nedopusťme, aby se jako následek naší morální krize a nezvládnuté demokracie objevila nějaká další diktatura," řekl. Podle něj mají na nynějším neutěšeném stavu společnosti podíl všichni. "Je mezi námi příliš mnoho lidí, kteří nežijí poctivě," podotkl a v této souvislosti zmínil i aktuální metylalkoholovou kauzu.

Národní svatováclavská pouť a bohoslužba ke svátku sv. Václava 28. září ve Staré Boleslavi.

Poutě se zúčastnili i někteří kandidáti na prezidenta. "Pro mě je to hlavně návrat ke kořenům, k české historii, k jejímu vrstvení, k jejím základům, (...) ke všem, kteří k ní nějakým způsobem něco přidali a dneska si připomínáme i velké vědomí naší zodpovědnosti," řekl bývalý premiér Jan Fischer.

Umělec Vladimír Franz uvedl: "Je to tradice, která má být naší součástí, to znamená tradice žitá. A jednak je to prosba, aby se svatý Václav za nás přimluvil." Pro někdejšího ministra financí Vladimíra Dlouhého je připomínka českého patrona úvahou, jak vidíme naši zemi. Těsně před Klausovým projevem se na okamžik nad hlavami objevil transparent s jeho podobiznou a nápisem "Sv. Václav Klaus".

Sv. Václav Klaus
Poutě se zúčastnilo několik katolických recesistů, kteří požadují prezidentovo svatořečení. "Nám jako věřícím vadí, že na církevní slavnosti je zván takovýto politik, jako je Václav Klaus. My se domníváme, že to je politik příliš kontroverzní, který má na svědomí mnoho špatných věcí a jeho postoje jsou velmi často v rozporu s křesťanskými hodnotami," vysvětlil účel happeningu jeden z účastníků Václav Němec z občanské iniciativy Pražské fórum.

Do města byly už ve čtvrtek přivezeny svatováclavské relikvie. V pátek jsou vystaveny v kryptě baziliky svatého Václava. Vedle duchovního programu se lidé mohou těšit na koncerty a tradiční pouťovou zábavu, které potrvají až do neděle. Ve 20:30 vyjde ohňový festival do Houštky, kde se o půl hodiny později rozzáří na nebi ohňostroj.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat