Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Muži odsouzení za pád střechy v České Třebové s odvoláním neuspěli. K soudu se dostavil jen jeden z nich

Česko

  13:50
Pardubice - Soud v Pardubicích zamítl odvolání dvou mužů souzených kvůli pádu střechy sportovní haly v České Třebové. Prvoinstanční soud je odsoudil k podmíněným a peněžitým trestům. Konstrukce spadla v lednu 2017, nikomu se tehdy nic nestalo. Oba muži, projektant a statik, byli obžalováni z obecného ohrožení z nedbalosti.

Odvolací soud v Pardubicích se začal zabývat 9. května 2019 případem Pavla Škorpila (na snímku) a Jiřího Khola (k soudu nepřišel). foto: MAFRA

Za zřícení střechy haly v České Třebové dostali projektanti podmíněné tresty

Podle soudního znalce se střecha zřítila kvůli poddimenzovanému spoji takzvané dolní pásnice, která byla rozdělena na dva díly. Střešní konstrukce byla sestavena z dřevěných vazníků, které normálně přenášejí střešní zatížení do obvodové nebo nosné konstrukce. Znalec ale konstatoval, že mezi statickým modelem a realizací konstrukce nebyl soulad, střecha nebyla dostatečně vyztužená a při stavbě chyběly pravidelné kontroly.

Pavel Škorpil, který se podílel na projektu střechy sportovní haly, která se zřítila.

Soudce David Čejka v odůvodnění rozhodnutí uvedl, že ze skic, které byly podkladem projektu, je rozdělení pásnice na dva díly zřejmé. I když v hotovém projektu to patrné nebylo, skutečnosti, že pásnice byla dvoudílná, podle něj nasvědčovaly i tabulky dílů. Odvolával se i na dřívější svědecké výpovědi, podle kterých museli obžalovaní vědět o tom, že pásnice, tedy fošna, jež tvoří spodní okraj vazníku, je ze dvou dílů.

Začíná soud s obviněnými za pád střechy haly v České Třebové. Statik odmítl vinu

Střecha se zřítila 14. ledna 2017 při dětském florbalovém zápase, všech asi 70 lidí stihlo utéct. Halu stavěla pro Pardubický kraj společnost Profistav Litomyšl, na střechu si najala subdodavatele. Hejtmanství původní objekt nechalo postavit téměř za 58 milionů korun, při opravě zvolilo jiný typ střešní konstrukce. Škody se hradily z pojištění generálního dodavatele a subdodavatele. Škoda způsobená pádem střechy doosáhla asi 20 milionů korun. Pardubický kraj proti původnímu rozpočtu zaplatil navíc 5,9 milionu korun jako rozdíl za použitý jiný typ vazníků.

Projektant Pavel Škorpil byl v první instanci odsouzen na dva roky vězení s podmíněným odkladem na dva roky, statik Jiří Khol, který měl projekt kontrolovat, dostal stejný trest. Oběma soud uložil ještě peněžité tresty, Škorpilovi 200.000 korun a Kholovi 100 000 korun. Škorpil navíc dostal tříletý zákaz činnosti.

Autor:

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...