5. března 2018 12:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Začíná soud s obviněnými za pád střechy haly v České Třebové. Statik odmítl vinu

Jeden z obžalovaných, statik Pavel Škorpil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z obžalovaných, statik Pavel Škorpil. | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD ORLICÍ Statik, který navrhl vazníky střechy sportovní haly v České Třebové, v pondělí před soudem v Ústí nad Orlicí odmítl, že by pochybil. Střecha tehdy nové haly se zřítila loni 14. ledna. Obžalobě v procesu, který v neděli začal, čelí i další muž. Měl kontrolovat statickou část stavby. Střecha spadla při florbalovém zápase, celková škoda dosáhla 20,6 milionu korun.

Obžaloba muže viní z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle státní zástupkyně byla konstrukce vazníků poddimenzovaná a nedostatečná, což způsobilo pád střechy.

Statik Pavel Škorpil, kterého si najala společnost Cecolegno, aby pro ni spočítal konstrukci vazníků, uvedl, že spodní pásnice vazníku byla přerušena, byla rozdělena na dva díly. V jeho výpočtech a výkresech se ale žádné přerušení nevyskytovalo. Chyby ve výpočtech odmítl.

Svědkyně Lenka Bicková v pondělí vypověděla, že Škorpil o rozdělení pásnice na dva díly věděl. Důvodem byla úspora materiálu a nákladů na dopravu. Prvky vazníků se vyráběly v Německu, konečná výroba se odehrávala ve firmě v Bílině.

Halu stavěla pro Pardubický kraj společnost Profistav Litomyšl, na střechu si najala subdodavatele. Podle Bickové byly dřevěné prvky poddimenzované, aby společnost nízkou cenou uspěla v soutěži, později po dalších úpravách bylo navržené řešení schváleno kontrolním statikem Jiřím Kholem, který je rovněž obžalován.

Pardubický kraj původní objekt nechal postavit téměř za 58 milionů korun. Škody se hradily z pojištění generálního dodavatele a firmy Cecolegno, kterou pád střechy přivedl ke krachu. Hejtmanství proti původnímu rozpočtu zaplatilo navíc 5,9 milionu jako rozdíl za použitý jiný typ vazníků.

ČTK