23. ledna 2017 15:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zřícenou střechu haly v České Třebové vyšetří experti na dřevěné konstrukce

V České Třebové se zřítila 14. ledna večer střecha nově otevřené sportovní haly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V České Třebové se zřítila 14. ledna večer střecha nově otevřené sportovní haly | foto: ČTK

PRAHA Na vyšetřování příčin pádu střešní konstrukce nové sportovní haly v České Třebové se budou vedle soudního znalce podílet i experti na dřevěné konstrukce. Odborný tým předních českých stavebních specialistů sestavil generální dodavatel stavby společnost Profistav Litomyšl, která o tom v pondělí informovala. Střecha se zřítila minulou sobotu během dorosteneckého florbalového turnaje.

Pád střechy sportovní haly v České Třebové už od minulého týdne vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti policie. Viníkovi přitom hrozí až osm let vězení. Proč ke zřícení došlo, dosud jasné není.

„Samozřejmě i nadále plně spolupracujeme s Policií ČR i Pardubickým krajem. Naší prioritou je objektivní nalezení příčin této havárie, aby se podobná událost v budoucnosti nemohla opakovat,“ vysvětlil generální ředitel společnosti Tomáš Zavřel, proč se k angažování týmu uznávaných odborníků uchýlili. „Věříme, že jejich zkušenosti pomohou celou záležitost objasnit a vyšetřování urychlit.“

Znalecký posudek i pro hejtmana

Společnost Profistav Litomyšl působí na trhu 25 let, za sebou má celou řadu veřejných staveb, sportovních hal i tělocvičen. Podobně závažný problém řeší vůbec poprvé. Střechu haly s konstrukcí z dřevěných vazníků, kterou požadoval investor, pro ni formou subdodávky stavěla firma Cecolegno, která se specializuje právě na dřevěné konstrukce.

U zřícené střechy nové haly v České Třebové zasahují hasiči
V hale se hrál florbalový zápas. Dva účastníci utrpěli drobná zranění

„Společnost Cecolegno jsme vybrali na základě výběrového řízení z celkem deseti firem. Jejich nabídka ale rozhodně nebyla ta nejlevnější,“ odmítal Zavřel. Pro firmu Cecolegno se společnost Profistav Litomyšl rozhodla prý kvůli referencím a prývě kvůli specializaci na dřevěné konstrukce.

Vlastní znalecký posudek si nechá vypracovat rovněž Pardubický kraj, který stavbu haly financoval. „Policisté budou hledat především zavinění. Už jsem s nimi mluvil a další posudek uvítají. Nás bude zajímat naprosto všechno, od studie přes stavební deníky až po kolaudaci. Někdo říká, že je to vyhazování peněz, za tohle se tedy peníze vyhazovat určitě budou,“ řekl Netolický minulé pondělí v České televizi.

Dva lehce zranění

Na střeše tělocvičny, která se zřítila minulou sobotu před 21:00 během florbalového turnaje dorostenců, leželo před pádem zhruba 25 centimetrů sněhu. Taková vrstva by však podle projektanta stavby Tomáše Friče příčinou propadu být neměla.

Podle pořadatelů byly v hale před pádem střechy na ploše odhadem čtyři desítky lidí, dalších dvacet byli pořadatelé a zbytek diváci. Dva účastníci turnaje utrpěli při útěku z haly drobná zranění, záchranná služba je odvezla na chirurgickou ambulanci do Ústí nad Orlicí.Jeden dostal při útěku dveřmi do holeně, druhý upadl a rozsekl si koleno, popsal v neděli zranění zhruba šestnáctiletých chlapců mluvčí záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda.

Ačkoli pád konstrukce střechy byl poměrně rychlý, všem se podařilo z haly...

Halu, která stojí v areálu Vyšší odborné školy a Střední školy technické v České Třebové, nechal postavit za 58 milionů Pardubický kraj. Kromě studentů měly halu s obdélníkovým půdorysem o rozměrech přibližně 51 krát 26 metrů využívat i sportovní kluby zaměřené na florbal, volejbal a basketbal. V zázemí vzniklo šest šaten, dohromady pro 72 sportovců, a sprchy.

rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz